Bezpieczny kredyt 2 procent – nieprzemyślany start

Program bezpieczny kredyt 2 procent wystartował 3 lipca. Wielu pośredników zwróciło uwagę na to, że przygotowania do wdrożenia trwały na ostatnią chwilę. Brakowało podstawowego sprzętu, jak chociażby kalkulatory do wyliczeń rat. Eksperci podkreślają, że tego dnia długo czekali na wskaźnik średniej kwartalnej stopy procentowej. Te i inne niedociągnięcie były niezwykle kłopotliwe, szczególnie dlatego że pojawiło się wielu zainteresowanych kredytem czy samą informacją o nim. 

Bezpieczny kredyt 2 procent – co bank to obyczaj

Warto zaznaczyć tutaj, że banki mają swoje wewnętrzne zasady, które stosują wobec bezpieczny kredyt 2 procent. I tak na przykład zakup nieruchomości na kredyt z dopłatą od rodziny nie jest akceptowany przez Bank Pekao. Ale taka transakcja jest możliwa do realizacji w Alior Banku i PKO BP. Trzeba mieć więc na uwadze to, w jaki sposób chcemy przejść przez program i czego od niego oczekujemy. Wtedy też trzeba zdecydować się na odpowiedni bank. 

Bezpieczny kredyt 2 procent – większe procenty

Eksperci wielokrotnie ostrzegali, że trzeba się liczyć z umownością tych 2 procent kredytu. Do tej wysokości należy bowiem doliczyć również marżę dla banku. To automatycznie zwiększy nam procenty. Jedno z najniższych RRSO (które i tak jest już powyżej 2%) podał Bank Pekao – czyli 4,72%. Trzeba więc liczyć się z tym, że w banku powiedzą nam jeszcze o dodatkowych kosztach. 

Bezpieczny kredyt 2 procent – nie zarobisz 

Program bezpieczny kredyt 2 procent nie przewiduje również możliwości „zarobienia” na kupionym mieszkaniu. W czasie pobierania opłat, czyli przez 10 lat, nie można: 

  • sprzedać nieruchomości;
  • zmienić sposobu jej użytkowania na taki, który uniemożliwi mieszkanie; 
  • wynająć nieruchomości

Bezpieczny kredyt 2 procent – konieczność mieszkania

Nieruchomość kupiona dzięki programowi bezpieczny kredyt 2 procent nie może zostać opuszczona. To oznacza, że przez 12 miesięcy nie możemy wyprowadzić się z zakupionej nieruchomości. W innym razie utracimy prawo do wsparcia finansowego. 

Warto mieć na uwadze to, że w czasie korzystania z programu, nie możemy kupić kolejnej nieruchomości.