Bezpieczny kredyt 2 procent – dla kogo?
Od 1 lipca wejdzie w życie nowy program – Bezpieczny kredyt 2 procent. Rozwiązanie to ma wspomóc zakup pierwszego mieszkania młodym Polakom. Atutem programu ma być dopłata państwa do rat kredytu. Czy jest to jednak naprawdę korzystne rozwiązanie? Odpowiadamy.
Prawo bankowe

Kredyt hipoteczny 2 procent – o co chodzi?
Nowy program bezpieczny kredyt 2 procent obejmuje stałe oprocentowanie 2 procent przez 10 lat. Przez te 10 lat do rat kredytu hipotecznego będzie dopłacało państwo Dopłata państwa to różnica między stałą stopą (ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących) a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%.
W przypadku samotnej osoby maksymalna wysokość kredytu hipotecznego to 500 tys. zł, a jeśli chodzi o rodziny to 600 tys. zł. Program dotyczy zarówno nowych mieszkań, jak i tych z rynku wtórnego. Nie obowiązuje też limit cen za 1 m2.
Bezpieczny kredyt 2 procent – dla kogo?
Z programu bezpieczny kredyt 2 procent mogą skorzystać osoby do 45 roku życia. Nie mogą one jednak posiadać mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.
Ponadto kredytobiorca powinien posiadać zdolność kredytową adekwatną do kwoty kredytu.
Bezpieczny kredyt 2 procent – (nie)stałe oprocentowanie
Po ogłoszeniu nowego programu pojawiło się wiele pytań o to, czy oprocentowanie kredytu jest stałe. Bezpieczny kredyt 2 procent przewiduje, że przez 10 lat oprocentowanie będzie wynosić 2% plus marża banku. Co jednak po upływie 10 lat? Tu już nie jest tak sympatycznie…
Po upływie okresu wsparcia na wysokość raty będzie miało wpływ kilka czynników. W tym pierwotny okres finansowania i aktualny poziom stóp procentowych. Rząd zwraca jednak uwagę, że bank analizuje zdolność kredytową, uwzględniając cały okres spłaty kredytu, więc kredytobiorca nie powinien być zaskoczony.
Bezpieczny kredyt 2 procent – nieformalne związki
Ze wsparcia bezpieczny kredyt 2 procent mogą skorzystać single, małżeństwa i partnerzy w nieformalnym związku. Ta ostatnia grupa obejmuje tylko te nieformalne związki, które mają co najmniej jedno dziecko.
Czy można połączyć kredyt 2 procent z „Mieszkanie bez wkładu własnego”?
Rząd przewidział takie połączeni programem Mieszkanie bez wkładu własnego dla osób, które nie posiadają własnych środków na wkład własny. W tym przypadku jednak nie będzie przysługiwała możliwość skorzystania ze spłaty rodzinnej.