Bezpieczny kredyt 2 procent – kto skorzysta?

Rządowy program Bezpieczny kredyt 2 procent ma wspomóc młode osoby, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie. Rząd zapewnia w ten sposób dopłacanie do rat przez 10 lat. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Bezpieczny kredyt 2 procent – dla kogo?

Bezpieczny kredyt 2 procent – PIT

Pojawienie się bezpiecznego kredytu 2% wywołało serię pytań i wątpliwości. Wiele kredytobiorców zastanawia się, czy i jak płacić PIT za dopłaty od rządu. 

Dopłaty do bezpiecznego kredytu 2 procent są zwolnione z podatku dochodowego. W ustawie do programu zadbano o odpowiedni zapis, który reguluje te kwestie. W przepisach ustawy znajdziemy zapis: 

Wolne od podatku dochodowego są (...) dopłaty do rat bezpiecznego kredytu 2 proc., o których mowa w art. 9b ustawy z dnia 1 października 2021 r. o rodzinnym kredycie mieszkaniowym i bezpiecznym kredycie 2 proc.

Bezpieczny kredyt 2 procent – bez przepisów

Bez wspomnianych wyżej zapisów fiskus mógłby uznać, że otrzymywana dopłata pochodzi z tzw. innego źródła. Dlatego zapis w ustawie jest niezwykle istotny. Co prawda skarbówka przyjmuje, że jeśli jakieś świadczenie przysługuje całej grupie osób spełniających określone kryteria, to jest neutralne podatkowo.