Wybory 2023 – głosowanie w innym miejscu
Wielkimi krokami zbliżają się wybory do Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, które odbędą się 15 września 2023 r. Wszyscy obywatele posiadający prawa powinni wziąć udział w nich czynny udział. Każdy z nas ma głos niezależnie od tego, gdzie przebywa. Dlatego jeśli nie będziesz wtedy swoim miejscu zameldowania lub stałego pobytu możesz złożyć wniosek i zagłosować tam, gdzie będziesz. Zobacz, jak to zrobić.
Prawo konstytucyjne

Zaświadczenie o prawie do głosowania – dla kogo?
Jeśli przebywasz poza swoim miejscem zameldowania możesz ubiegać się o zaświadczenie do głosowania tam, gdzie przebywasz. To jedno z możliwości, z którego może skorzystać osoba, która:
- posiada polskie obywatelstwo i będzie głosować w Polsce;
- może głosować, tzn. ma ukończone 18 lat w dniu wyboru i czynne prawo wyborcze.
Zaświadczenie o prawie do głosowania – dokumenty
Głosowanie w innym miejscu wymaga złożenia wniosku, aby otrzymać zaświadczenie prawa do głosowania w miejscu, w którym będziesz przebywać w dniu wyboru. Potrzebne będzie zatem przygotowanie następujących dokumentów:
- dowodu tożsamości – może to być dowód osobisty, e-dowód lub paszport;
- wniosku o zaświadczenie o prawie do głosowania tam, gdzie będziesz przebywać w dniu głosowania. Muszą znaleźć się w nim dane, takie jak: imię (imiona), nazwisko, PESEL, oznaczenie wyborów, których dotyczy wniosek, opcjonalnie dane do kontaktu. (Nie ma określonego wzoru wniosku).
Złożenie wniosku – gdzie i kiedy
Wypełniony i podpisany wniosek należy złożyć w wybranym urzędzie gminy. Wniosek składany jest do wójta lub burmistrza gminy, lub prezydenta miasta. W sytuacji, gdy przebywasz na polskim statku morskim, swój wniosek składasz do kapitana statku. A będąc za granicą, zgłaszasz się z wnioskiem do konsula.
Ważne jest również terminowe dostarczenie wniosku – można go złożyć na 44 dni przed wyborami, ale nie później niż 3 dni przed dniem wyboru.
Wniosek o zmianę miejsca głosowania
Decydując się na głosowanie poza miejscem zamieszkania, możesz skorzystać również z nieco szybszej opcji. Pozwoli Ci ona na głosowanie w odwodzie właściwym dla konkretnego adresu, pod którym przebywasz. Dzięki wnioskowi o zmianę miejsca głosowania będziesz głosować w tej gminie, w której jesteś, a nie w tej, w której jesteś zameldowany lub mieszkasz na stałe.
Złóż wniosek przez Internet
Zdecydowanie najszybszym i najwygodniejszym sposobem na złożenie wniosku przez Internet. Jak to zrobić?
- Wejdź na stronę ePUAP.
- Zaloguj się do Profilu Zaufanego.
- Wskaż adres, w którym będziesz się znajdować w dniu wyborów.
- Sprawdź wniosek i podpisz elektronicznie.
- Głosuj tam, gdzie przebywasz.