Jak muzyka na TikToku ma się do praw autorskich?

Muzyka na TikToku to nic innego, jak inne dźwięki objęte prawem autorskim. W tym przypadku dobra materialne możemy podzielić na: 

  • utwór,
  • fonogram,
  • artystyczne wykonanie. 

Dlatego jeśli ktoś z was się zastanawia – to TAK, muzyka na TikToku jest objęta prawami autorskimi. Należy być tego świadomym, jeśli korzystamy z ów aplikacji.

Ścieżki dźwiękowe na TikToku

Do nagrywanie na TikToku bardzo często wykorzystuje się przeróżne piosenki. Do każdej z nich, ktoś posiada prawa autorskie.

Rzecz jasna, jeśli chcemy skorzystać z cudzego utworu, to możemy:

  • nabyć prawa autorskie, 
  • uzyskać licencje,
  • wykorzystać prawo cytatu. 

To czynności, które sprawią, że na pewno legalnie wykorzystasz muzykę na TikToku.

Jak to wygląda w praktyce? 

Zwykle na TikToku korzysta się w muzyki objętej odpowiednią licencją. Jeśli nagrywasz filmiki i stosujesz w nim dźwięki z katalogu aplikacji, to korzystasz z licencji aplikacji. 

Musimy jednak pamiętać, że licencje mogą być komercyjne lub niekomercyjne. Wykorzystanie ich w nieodpowiedni sposób może prowadzić do złamania praw autorskich. Nie należy również wykorzystywać muzyki z TikToka na innych platformach, gdyż utwory z katalogu aplikacji są przeznaczone do użytku tylko w tej przestrzeni. W innym przypadku naruszamy prawa autorskie.

Co z muzyką spoza katalogu?

Można z takowej korzystać w sposób legalny, niemniej należy spełnić określone warunki: 

  • posiadać prawa autorskie do utworu;
  • posiadać licencję;
  • korzystać z prawa cytatu;
  • korzystać z muzyki nieobjętej ochroną.

Oczywiście lepiej ostrożnie podchodzić do prawa cytatu. Własna interpretacja nie zawsze może być zgodna z wymogami prawa. Najbardziej sprawdzonym sposobem jest posiadanie licencji.

Nielegalne wykorzystanie muzyki – konsekwencje 

Tak jak w innych przypadkach, tak i na TikToku wykorzystanie muzyki bez posiadania praw autorskich lub licencji skutkuje naruszeniem prawa autorskiego. 

Wszelkie szczegóły dotyczące takiego działania zostały wymienione w regulaminie aplikacji. 

Czy to znaczy, że wszyscy mają licencje na TikToku?

Niestety nie. W tej aplikacji prawie nikt nie przestrzega zasad prawa autorskiego. Aplikacja na ten moment nie kontroluje zbyt dokładnie wykorzystywania utworów, ale wiele wskazuje na to, że wkrótce może zacząć to robić. W końcu popularność aplikacji stale rośnie. 

Wykorzystanie muzyki na TikToku to często promocja dla artystów, dlatego też nierzadko nie upominają się oni o bezprawne wykorzystanie. Dzięki takim działaniom ich twórczość zyskuje więcej rozgłosu. 

Skorzystaj z pomocy profesjonalnych prawników, decydując się na poradę prawną online.