Mały ZUS Plus – dla kogo?

Mały ZUS Plus został wdrożony w 2019 roku jako odpowiedź na potrzeby polskich przedsiębiorców (szczególnie tych początkujących).  

Warunkiem skorzystania z Małego ZUS-u jest nieprzekroczenie w poprzednim roku kalendarzowym przychodu 120 tys. zł. W 2023 roku te zasady pozostają niezmienne.

Mały ZUS Plus – wysokość składek 

Duży ZUS od stycznia 2023 roku wynosi 1418,48 zł za składkę chorobową. W przypadku Małego ZUS-u obniżenie dotyczy właśnie wysokości składek. Podstawą jest 30% minimalnego wynagrodzenia, które od lipca wzrosło. Dlatego też od stycznia do czerwca składki wynoszą 331, 26 zł, a od lipca do grudnia jest to 341,72 zł

Mały ZUS Plus – czas trwania 

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak długo mogą korzystać z Małego ZUS-u Plus. Przychodzimy więc z odpowiedzią. Dotychczas z ulgi można było korzystać maksymalnie 36 miesięcy (3 lata) w ciągu kolejnych 60 miesięcy. Prośby wielu przedsiębiorców i Rzecznika MŚP zostały wysłuchane, dzięki czemu Mały ZUS Plus zostanie wydłużony o rok

Mały ZUS – jak się zgłosić? 

Istotne w tym przypadku jest zgłoszenie się do Małego ZUS-u w odpowiednim terminie. Ważny jest również kod tytułu ubezpieczenia. Zgłoszenia należy dokonać do końca stycznia, jeśli chcemy uzyskać prawo do Małego ZUS-u, wliczając 1 stycznia. 

Do rejestracji niezbędny będzie kod 05 90 lub 05 92 (w przypadku, gdy przedsiębiorca miał prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy).