Dodatek pielęgnacyjny 2023 – jak uzyskać do emerytury i renty?
Dodatek pielęgnacyjny wiąże się z wyższą emeryturą lub rentą. Decyzję w tej sprawie podejmuje ZUS. Trzeba oczywiście spełnić określone warunki, aby z takiego świadczenia skorzystać.
Świadczenie społeczne

Dodatek pielęgnacyjny – wartość
W 2023 roku wysokość dodatku pielęgnacyjnego wynosi 294 zł miesięcznie. Kwota zwiększa się do 442 zł, jeśli mowa o inwalidzie wojennym.
Dodatek pielęgnacyjny – dla kogo?
Z dodatku pielęgnacyjnego może skorzystać osoba, która ukończyła 75 lat lub jest osobą niezdolną do pracy i samodzielnej egzystencji. Ten ostatni przypadek często jest błędnie interpretowany przez ZUS, co skutkuje licznymi odmowami przyznania dodatku.
Dodatek pielęgnacyjny – kto nie skorzysta?
Niestety nie można ubiegać się o dodatek pielęgnacyjny, w przypadku pobierania emerytury/renty i przebywania w ośrodku pielęgnacyjno-opiekuńczym.
Dodatek pielęgnacyjny – jak się odwołać
Dodatek pielęgnacyjny jest dostępny dla osób uprawnionych do emerytury i renty, jeśli te są niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Ten ostatni warunek może być też uznany w przypadku chorób i dolegliwości – np. stawów.
W sytuacji gdy ZUS nie przyzna dodatku, można się od tej decyzji odwołać. Takie postepowanie jest bezpłatne i wymaga złożenia środka odwoławczego do ZUS-u. Na takie odwołane mamy miesiąc.
Jak złożyć wniosek o dodatek?
Wniosek można złożyć w formie tradycyjnie, czyli osobiście w jednostce ZUS. To jednak nie wyklucza również złożenia wniosku drogą pocztową.