Program Pierwsze Mieszkanie – dwa rozwiązania

Program przewiduje dwa rozwiązania pomocy:

  • Bezpieczny Kredyt 2% – system dopłat do kredytu;
  • Konto Mieszkaniowe – program, który ma pomóc oszczędzającym na mieszkanie. 

Bezpieczny Kredyt 2% – dla kogo?

Z takiego kredytu będą mogły skorzystać osoby do 45 roku życia. Nie mogą one posiadać mieszkania lub domu jednorodzinnego. Kredytobiorcy nie mogą mieć też spółdzielczego prawa do lokalu mieszkaniowego lub domu jednorodzinnego. Z takiego kredytu mogą skorzystać również małżonkowie lub rodzice co najmniej jednego dziecka– wystarczy, że warunki programu spełnia jeden z małżonków

Wysokość kredytu

Maksymalna kwota kredytu Bezpieczny Kredyt 2% wynosi 500 000 zł. Natomiast rodzice i małżonkowie mogą otrzymać maksymalnie 600 000 zł. Program nie przewiduje limitów cen za 1 m2 ani tego, ani tego czy mieszkanie będzie z rynku pierwotnego, czy wtórnego. 

Bezpieczny Kredyt 2% – dopłata

W Programie Pierwsze Mieszkanie pojawia się kwestia dopłaty do rat kredytu mieszkaniowego. Wspomniana dopłata to różnica między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%.

Według zapowiedzeń taka dopłata ma obowiązywać przez 10 lat

Jakie warunki należy spełnić?

Osoby zainteresowane Bezpiecznym Kredytem 2% muszę spełnić określone warunki:

  • posiadać zdolność kredytową odpowiednią do kwoty kredytu;
  • nie posiadać prawa wolności lokalu mieszkaniowego albo domu jednorodzinnego;
  • nie posiadać prawa do spółdzielczego lokalu mieszkalnego.

Konto Mieszkaniowe

Drugim rozwiązanie, które przewiduje Program Pierwsze Mieszkanie, jest Konto Mieszkaniowe. Jest to specjalne konto oszczędnościowe, które prowadzą banki komercyjne. Takie konto może otworzyć osoba, która nie ma i nie miała mieszkania (a dokładnie domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego). Z tego rozwiązania może również skorzystać osoba, która mieszka z dziećmi w niewielkim lokalu mieszkalnym. 

Okres oszczędzania na takim koncie to od 3 do 10 lat. Gwarancją dodatkowej Premii Mieszkaniowej są systematyczne wpłaty – co najmniej 11 wpłat rocznie o określonej wysokości. Te zgromadzone środki oraz premię będzie można wydać na kupno pierwszego mieszkania lub domu. Te pieniądze można też spożytkować na wkład finansowy w inwestycję, np. w ramach spółdzielni mieszkaniowej. Na wydanie środku jest 5 lat od zakończenia oszczędzania.

*Skorzystaj z pomocy profesjonalnych prawników, decydując się na poradę prawną online.