Zawieszenie działalności gospodarczej – kiedy? 

Zawieszenie działalności gospodarczej to nic innego jak przerwa w prowadzeniu działalności. Można z niej skorzystać, jeśli nie zatrudnia się w danym momencie pracowników. 

Swoją działalność możesz zawiesić: 

  • na dowolnie długi okres – jednak nie krótszy niż 30 dni,
  • dowolną ilość razy,
  • z dowolnego powodu – np. przejściowe problemy finansowe. 

Data zawieszenie może być datą złożenia wniosku, datą wcześniejszą lub późniejszą

Zawieszenie działalności gospodarczej – jak go dokonać?

Aby tego dokonać konieczne jest złożenie wniosku CEIDG-1, który jest prośbą o wpis informacji, że działalność została zawieszona. Możesz zrobić to na kilka sposobów:

  • osobiście w urzędzie gminy;
  • listownie – potrzebny jest wtedy notarialny podpis;
  • elektronicznie – konieczne jest użycie podpisu elektronicznego;
  • przez pośrednika – tu będzie potrzebna zapłata za pełnomocnictwo (17zł). 

Zawieszenie działalności gospodarczej – ZUS 

Sporą korzyścią w zawieszeniu działalności jest to, że nie płacisz składek ZUS, bo nie podlegasz tym ubezpieczeniom. Faktu zawieszenia nie musisz nawet zgłaszać do ZUS-u, wystarczy bowiem zgłoszenie do CEIDG. 

Podejmując kroki do zawieszenia, warto zwrócić uwagę, kiedy się na to decydujemy. Bo jeśli zawiesisz działalność w trakcie miesiąca, to konieczne będzie zapłacenie składki za cały miesiąc. 

Zawieszenie działalności gospodarczej – czego nie można?

Wiele osób przede wszystkim zastanawia się, czego nie można robić w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej. W czasie zawieszenia nie można wykonywać działalności i uzyskiwać z tego tytułu przychodu. Nie możesz też wykonywać tych samych usług, które wchodzą w skład twojej działalności, w oparciu o inne umowy. Taka osoba nie ma również prawa do wykonywania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych.