Pożyczki na nowych zasadach

Za sprawą ustawy określono maksymalne koszty pozaodsetkowych pożyczek na poziomie 20 proc. Dzięki tym zmianom zaciągnięcie pożyczki będzie wiązało się z niższymi kosztami. Wprowadzone zmiany sprawią, że pożyczka w wysokości 1000 zł będzie kosztowała 50 zł. 

W ustawie określono również całkowity koszt udzielania pożyczki, definiując jasno, czym są koszty pozaodsetkowe – zaznaczono to również w Kodeksie cywilnym. 

Pominięto rolników i przedsiębiorców 

Partia Kukiz’15 wnioskowało, aby ustawą objąć również rolników i przedsiębiorców – chodziło o pożyczki niezwiązane z działalnością. Niestety odrzucono te propozycję. Mimo to wiceminister Marcin Warchoł poinformował na swoim twitterze, że istnieją przesłanki do tego by objąć ustawą rolników i przedsiębiorców:

„Chcemy rozszerzyć ustawę antylichwiarską na rolników i przedsiębiorców. Słyszymy dziś o różnych trikach, które stosują firmy lichwiarskie, po to, by żerować na biedzie i krzywdzie ludzi.”

Wymogi dla firm

Ustawa antylichwiarska sprawia, że firmy pożyczkowe trafią pod nadzór Komisji Nadzoru Finansowego – zostaną zobowiązane do odprowadzania składki na KNF. Nowelizacja przewiduje, że ów stawka ma wynieść 0,5 proc. przychodów, z tym, że nie może być mniejsza niż równowartość 5 000 euro. Firmy pożyczkowe będą zmuszone podnieść kapitał zakładowy do 1 mln zł – mają na to czas do 2024 roku.

Firmy podatkowe biją na alarm – uważają, że wejście w życie ustawy ograniczy możliwość udzielania pożyczek. Nowelizacja sprawi, że spora cześć Polaków nie otrzyma kredytu.

Skorzystaj z pomocy profesjonalnych prawników, decydując się na poradę prawną online