Ryczałt w działalności gospodarczej – zasady i stawki
Ryczałt może zainteresować tych podatników, którzy prowadzą działalność w formie indywidualnej. Jest to bowiem uproszczona forma opodatkowania, która obejmuje przychód, a nie dochód przedsiębiorcy. Jak zatem wygląda działalność na ryczałcie? Jakie są stawki? Odpowiadamy.
Prawo podatkowe

Ryczałt – dla kogo?
Ta forma opodatkowania może zainteresować szczególnie osoby, które prowadzą działalność formie indywidualnej bądź spółkę osobową, której przychód w ubiegłym roku nie przekroczył 2 mln euro. Z ryczałtu mogą skorzystać również osoby działające jako wspólnicy spółki cywilnej lub jawnej.
Ryczałt obejmuje również przychody osób fizycznych oraz przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej. Jest to także możliwe w przypadku, gdy taka działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.
Ryczałt – kto nie może skorzystać?
Istnieją przypadki, kiedy nie ma możliwości skorzystania z opodatkowania ryczałtem. Ta forma podatku jest wykluczona dla:
- osób osiągających dochód z prowadzenia aptek;
- osób prowadzących działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych;
- osób, które prowadzą handel akcesoriami lub częściami do pojazdów mechanicznych;
- działalności obejmujących udzielanie pożyczek pod zastaw (lombard);
- działalności obejmujących wytwarzanie wyrobów opodatkowanych akcyzą.
Ryczałt – stawki
W przypadku ryczałtu ewidencyjnego wysokość stawki zależ od prowadzonej działalności. Stawki prezentują się następująco: 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12,5%, 15%, 17%.
- Stawka 2%
Obejmuje ona przychody ze sprzedaży produktów roślinnych przetworzonych w sposób nieprzemysłowy, a także przychody ze sprzedaży produktów zwierzęcych z własnej hodowli lub chowu.
- Stawka 3%
Obejmuje przychody uzyskane w ramach działalności gastronomicznej, handlowej i usług dot. produkcjizwierzęcej lub rybnej.
- Stawka 5,5%
Obejmuje przychody z działalności wytwórczej i robót budowlanych oraz ze sprzedaży jednorazowych biletów komunikacji miejskiej.
- Stawka 8,5%
Jest stosowana wtedy, gdy pozyskuje się przychody z działalności usługowej, z działań związanych ze zwalczaniem pożarów, z działań dot. usług wychowania przedszkolnego, z działalności zoologicznej i ogrodów botanicznych.
- Stawki 10%
Obejmuje przychody z odpłatnego zbycia praw majątkowych lub nieruchomości:
– środki trwałe i wartości materialne, podlegające ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
– składniki majątku z art. 22d ust. 1 Ustawy o podatku dochodowych (oprócz składników, których wartość początkowa szacuje się na mniej niż 1500 zł),
– składniki majątku przedsiębiorstwa w spadku,
– i wiele innych.
- Stawka 12%
Obejmuje działalność związaną z wydawaniem pakietów gier komputerowych, oprogramowania systemowego, użytkowego i komputerowego. Stawka ta dotyczy również przedsiębiorców zajmujących się doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego itp.
- Stawka 15%
Obejmuje osoby, które:
– świadczą usługi parkingowe,
– świadczą usługi reklamowe czy badania rynku lub opinii publicznej,
– usługi związane z zakwaterowaniem,
– usługi fotograficzne,
– zajmujące się reprodukcją komputerowych nośników informacji,
– zajmujące się obsługą centrali radio-taxi,
– pośredniczących w sprzedaży hurtowej,
– pośredniczących w sprzedaży hurtowej samochodów, motocykli i części do nich.
- Stawka 17%
Obejmuje działalność lekarzy (w tym stomatologów, weterynarzy, techników dentystycznych, pielęgniarek, położnych), tłumaczy, nauczycieli świadczących korepetycje.
*Skorzystaj z pomocy profesjonalnych prawników, decydując się na poradę prawną online.