Profil zaufany – wygasł 31 października

Z pewnością nie trzeba tłumaczyć, czym jest Profil Zaufany, gdyż znaczna część osób doskonale zna to narzędzie. Platforma ta ułatwia składanie wielu wniosków oraz kontrolowanie swoich danych w różnych bazach

Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że Profil Zaufany ma datę ważności, która wynosi 3 lata. Wielu z nas o tym zapomniało, gdyż z powodu pandemii profile zostały automatycznie przedłużone. Jednak 31.10.2023 r. wiele profili straciło swoją ważność i trzeba było je samodzielnie przedłużyć. 

Niepokój wywołało powiadomienie o wygaśnięciu profilu, które docierało do użytkowników w formie wiadomości SMS. Nie jest to jednak żadne oszustwo, a powiadomienie z legalnego i prawdziwego źródła. 

Profil zaufany – jak przedłuży po 31 października

Każdy z powiadomionych użytkowników mógł przedłużyć konto przed końcem października – dokładnie był na to czas do 31 października. Teraz niestety nie jest już możliwe przedłużenie, wyjściem z tej sytuacji jest już tylko założenie nowego konta w Profilu Zaufanym

Aby to zrobić, to należy wybrać „Mój profil zaufany”, a następnie „Załóż nowy profil zaufany”. Następnie decydujesz, jaki profil chcesz założyć i musisz podążać za wskazówkami. Możesz też taki profil otworzyć osobiście w urzędzie gminy, urzędzie skarbowym lub w ZUS-ie.

Profil zaufany a bankowość

Należy pamiętać o tym, że po przedłużeniu ważności znika połączenie między kontem bankowym a profilem zaufanym. Teraz na nowo trzeba te dwa konta ze sobą połączyć. Konieczne jest zalogowanie do profilu zaufanego na pz.gov.pl, a następnie przejść do szczegółów profilu i kliknąć opcję „Zmień dostawcę tożsamości na bank”. Podążaj za wskazówkami, a logowanie za pośrednictwem bankowości stanie się możliwe.