mObywatel – jak to działa? 

To darmowa aplikacja rządowa, które pobiera informacje z rejestrów państwowych. Znajdziemy w niej informacje, takie jak:

  • imiona, nazwiska, daty urodzenia, numer PESEL;
  • data ważności, zdjęcie, numer dowodu.

Wrażliwe dane są w aplikacji bezpieczne – podpisane certyfikatem i zaszyfrowane

mObywatel – jak korzystać?

Osoby niezaznajomione z aplikacją mogą się zastanawiać, jak w ogóle z niej korzystać. Należy przede wszystkim zacząć od pobrania aplikacji z Google Play bądź AppStore, a następnie zalogować się przez bank profilem zaufanym

mObywatel – przydatność

Aplikacja pozwala na korzystanie z dokumentów, takich jak dowód osobistybez konieczności noszenia plastikowego wariantu. Pozwala ona też korzystać w szybki i łatwy sposób z dokumentów powiązanych z profilem zaufanym.

Należy jednak pamiętać, że aplikacja nie zawsze okaże się pomocna, jeśli musimy okazać swój dowód tożsamości. Za granicą najlepiej posługiwać się plastikowym dowodem, który jest powszechnie uznawany w porównaniu do mobilnej wersji.

mObywatel – dla kierowców 

Aplikacja to również spora wygoda dla kierowców, którzy za jej pośrednictwem mogą skorzystać z funkcji, takich jak: 

  • cyfrowe prawo jazdy (mPrawo jazdy);
  • cyfrowy dowód rejestracyjny (mPojazd);
  • licznik punktów karnych

Z cyfrowego prawa jazdy możesz swobodnie skorzystać podczas kontroli drogowejkolizji bądź kupna ubezpieczenia. Oprócz tego w aplikacji możesz znaleźć też informacje o polisie OC swojego samochodu. 

mObywatel – dla uczniów i w aptece

Aplikacja przydaje się również studentom i uczniom, którzy mogą w niej posiadać swoje legitymacje uprawniające do ulg i zniżek. Ponadto mObywatel przydaje się również w aptecekiedy chcemy zrealizować receptę – wystarczy podanie kodu bez konieczności wskazywania numeru PESEL.