L4 z powodu wypalenia zawodowego?
Wypalenie zawodowe to choroba cywilizacyjna, które staje się coraz bardziej powszechna. Rozwój cyfryzacji wcale nie pomaga w jej zwalczaniu – ba, wszechobecne przebodźcowanie tylko pogarsza sytuację. Chodź wypalenie zawodowe od dłuższego czasu stanowi problem, to dotychczas nie było rozpatrywane w kategoriach choroby. Wszystko zmieni się jednak w nowym roku. Czy można iść na zwolnienie lekarskie z tego powodu?
Świadczenie społeczne

Czym jest wypalenie zawodowe?
Tytułem wstępu zacznijmy od ogólnego wyjaśnienia, czym jest wypalenie zawodowe. To złożony proces, który powoli i skrupulatnie narasta. Jest charakteryzowany jako stan/zespół wyczerpania emocjonalnego oraz obniżonego poczucia dokonań osobistych.
Funkcjonowanie człowieka w warunkach przewlekłego stresu, uruchamia czynniki rozpoczynające proces wypalenia. Na wypalenie zawodowe szczególnie narażone są osoby, które:
- są silne zaangażowane w pracę,
- mają duże oczekiwania wobec własnej osoby,
- negują własne granice obciążenia,
- odsuwają na dalszy plan własne potrzeby i interesy,
- chętne podejmują się nowych obowiązków i zadań.
Objawy wypalenia zawodowego
Do objawów wypalenia zawodowego zaliczymy:
- utrata energii,
- zmęczenie,
- alienacja,
- osłabienie,
- spadek poczucia własnej kompetencji oraz sukcesów w życiu zawodowym.
L4 z powodu wypalenia zawodowego
Zbliżający się rok 2022 ma przynieść kilka zmian. Jedną z nich jest właśnie uznanie przez Międzynarodową Klasyfikację Chorób i Problemów Zdrowotnych wypalenia zawodowego za jednostkę chorobową. Dzięki temu osoby, które cierpią na to zaburzenie, będą mogły skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Choć WHO podjęło decyzję o wpisaniu wypalenia zawodowego na listę chorób w 2019 r., to wersja ICD-11 (International Classification of Diseas), zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.
Jak może pomóc pracodawca?
Pracodawca może pomóc swoim pracownikom i zadbać o ich kondycję psychiczną organizując działania edukacyjne. Dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie kursów budujących świadomość na temat zdrowia psychicznego wśród pracowników.
Pracodawca, który zauważy u swojego pracownika objawy wypalenia zawodowego, powinien podjąć rozmowę z taką osobą. Warto poszukać źródła problemu i znaleźć indywidualne rozwiązanie. Zainteresowanie ze strony przełożonego z pewnością wytworzy w takiej osobie poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia.
Niestety stres dotyka każdego z nas. Częściej jednak przybiera postać negatywną, która może w konsekwencji prowadzić do wypalenia zawodowego. Uporanie się z wypaleniem zawodowym niestety nie należy do najłatwiejszych. Warto jednak znaleźć balans między pracą a życiem prywatnym. Stawiać sobie granice oraz nie umniejszać własnym dokonaniom.