Postępowanie spadkowe – pomoc prawnika

Dla jednych spadek to oczywista korzyść finansowa, dla innych więcej kłopotów niż pożytku, np. gdy po zmarłym dziedziczą długi. Warto wiedzieć, co zrobić, by uniknąć problemów.

Twoje prawa

Czy wiesz, że?

slider arrow

W postępowaniach spadkowych to CZAS odgrywa najważniejszą rolę! Działaj szybko i skutecznie.

Prawo spadkowe – rodzaje spraw

Prawo spadkowe obejmuje szerokie spektrum spraw, które wymagają podjęcia przemyślanych decyzji, zaplanowania określonych działań, dotrzymania terminów, a następnie przejścia przez szereg określonych przepisami formalności.

Kłopotu najczęściej przysparzają takie kwestie, jak:

dług

Długi spadkowe, czyli dziedziczone po zmarłym zobowiązania

podatek

Podatki związane ze spadkiem, w tym te dotyczące darowizn

współwłasność

Zniesienie współwłasności

Z czym możesz mieć problem?

Prawo spadkowe budzi wiele wątpliwości, a sam spadek brzmi dobrze tylko z nazwy. W istocie to długa lista formalności, które należy dopełnić, aby sam spadek otrzymać. Do tego dochodzą towarzyszące sprawom spadkowym rodzinne kłótnie, którego samego podziału nie ułatwiają. Klienci często zgłaszają się do nas w sprawach, takich jak:

 • Zachowek

  Przysługuje on najbliższym osobom z rodziny, które z woli zmarłego zostały pominięte w testamencie. Zachowek zgodnie z prawem chroni w takiej sytuacji interesy zstępnych (dzieci), małżonków i rodziców spadkodawcy, którzy powinni otrzymać zachowek w formie pieniężnej. Pozew o zachowek można złożyć przed upływem 5 lat od ogłoszenia testamentu.

 • Podział spadku

  Często towarzyszą mu spory rodzinne, które ciągną się latami. Trudno bowiem ustalić sprawiedliwy podział majątku zmarłego – szczególnie, gdy przed śmiercią nie był spisany żaden testament. Sądowa rozdzielność wymaga złożenia odpowiedniego wniosku i dokumentacji.

 • Odrzucenie spadku

  Choć w ten sposób kojarzony, spadek nie zawsze wiąże się z dodatkowym plikiem banknotów w portfelu i wielkim majątkiem. Nierzadko może sprowadzić na Ciebie spore długi. Tu istotną rolę odgrywa zrzeczenie się spadku w terminie – przekroczenie go może ściągnąć długi na Ciebie i Twoją rodzinę.

błąd

Jak poradzić sobie w sprawach spadkowych?

Zdecyduj się na pomoc prawnika

z wiedzą i doświadczeniem w sprawach spadkowych

Bez pomocy prawnika, łatwo przeoczyć kwestie, które w niedalekiej przyszłości mogą sprowadzić na Ciebie i Twoją rodzinę poważne kłopoty finansowe, jak np. w sytuacji przyjęcia spadku z długami. To nie wszystko. Prawnik nie tylko wyjaśni Ci, jak działać bez szkody dla swoich interesów, ale pokaże, że możesz mieć więcej praw niż Ci się wydaje, np. ubiegając się o zachowek.

Jak skorzystać z pomocy prawnika?

1
2
3

Wypełnij formularz, opisując krótko swoją sytuację.

Skontaktuje się z Tobą nasz dedykowany opiekun, który dopasuje jednego z naszych ekspertów

Skorzystasz z pomocy specjalisty od prawa spadkowego, który przeprowadzi Cię przez cały proces.

Pomoc prawna przy spadku

TY KONTAKTUJESZ SIĘ Z NAMI

Wypełniasz formularz zgłoszeniowy

Aby uzyskać pomoc w postępowaniach spadkowych, wystarczy wypełnić formularz i krótko opisać, czego dotyczy Twoja sprawa – darowizny, zachowku, odrzucenia spadku czy dziedziczenia ustawowego. W opisie wskaż również istotne daty (np. otwarcia testamentu), które mogą mieć znaczenie dla terminu rozstrzygnięcia Twojej sprawy.

Przygotowujesz dokumenty

Przygotowujesz dokumenty

Jeżeli posiadasz testament bądź umowę darowizny, dodaj je jako załączniki do opisu. Wszystkie te informacje pozwolą zweryfikować Twoją sprawę już na etapie wstępnego przyjęcia.

MY KONTAKTUJEMY CIĘ Z PRAWNIKIEM

Wstępna weryfikacja i propozycja działań

Po wstępnej weryfikacji zgłoszenia skontaktujemy Cię z jednym z naszych ekspertów, którego wiedza i doświadczenie odpowiadają specyfice Twojej sprawy. Przedstawimy możliwe do podjęcia działania, wskazując ich przebieg, koszt i terminy. Przygotujemy dla Ciebie kompleksową strategię działania i damy czas na decyzję.

Dalsza reprezentacja

Dalsza reprezentacja

Dalsze etapy działań często zależą od tego, jaką sprawę zgłosisz. Jeśli to podział spadku, to konieczna może być reprezentacja w sądzie lub próba podjęcia negocjacji z innymi spadkobiercami. W przypadku podejrzenia, że spadek obciążony jest długami, należy złożyć w sądzie wniosek o wykonanie spisu inwentarza po zmarłym. Prawnik podejmie w Twoim imieniu wszystkie czynności, które ochronią Twoje interesy jako spadkobiercy.

Dlaczego pomoc prawnika?

formalności

Dokumenty i terminy

W postępowaniach spadkowych istotną rolę odgrywają terminy. Jeśli np. spóźnisz się ze złożeniem deklaracji podatkowej za darowiznę, to grozi Ci opodatkowanie karną 20% stawką podatku. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu 6 miesięcy od dnia swego powołania. Co ważne, termin do złożenia oświadczenia spadkowego biegnie indywidualnie dla każdego spadkobiercy, trzeba jednak podjąć działanie szybko, bo inaczej automatycznie spadek przejdzie na spadkobiercę – a wraz z nim długi. Z kolei przy zniesieniu współwłasności istotna jest wiedza z zakresu wycen i szacowania nieruchomości, dlatego również w tym wypadku pomoc prawnika jest niezbędna.

Reprezentacja w postępowaniach spadkowych

Niedopełnienie obowiązków związanych z uregulowaniem spraw spadkowych może doprowadzić do negatywnych konsekwencji. Wśród najważniejszych spraw związanych z prawem spadkowym znajdują się zarówno proste czynności, jak i bardziej skomplikowane działania. To właśnie w tym drugim przypadku często będzie potrzebna reprezentacja w sądzie. Postaw więc na dobrego prawnika, który pomoże np. w ustaleniu osób uprawnionych do zachowku, w przygotowaniu do rozprawy lub w zawarciu ugody.

reprezentacja

Dlaczego my?

Zaufaj doświadczeniu naszych ekspertów.

 • Niezobowiązująca konsultacja

  Zostawiasz kontakt do siebie, a my podejmujemy z Tobą niezobowiązującą konsultację. Bez deklaracji, bez kosztów i zobowiązań. To okazja do tego, abyśmy lepiej zrozumieli, z jakim problemem dotyczącym spadku właśnie się mierzysz i w czym możemy Ci pomóc.

 • Rozmowa po ocenie prawnika

  W trakcie drugiej rozmowy zaproponujemy Ci najkorzystniejszą w ocenie naszego prawnika strategię działania. Przedstawimy możliwe drogi postępowania, wyjaśnimy, co i na jakim etapie będzie trzeba przygotować. Dowiesz się, jakie są terminy, koszty i czas postępowania.

 • Profesjonalna reprezentacja

  Po przyjęciu propozycji od naszego prawnika będziesz mieć pewność, że Twoja sprawa jest w dobrych rękach. Od początku do końca zadbamy o Twój interes, przygotowując niezbędne dokumenty i pisma oraz reprezentując Cię sądzie lub przed innymi spadkobiercami czy notariuszem.

Prawo

Najczęściej zadawane pytania.

Przeczytaj w razie wątpliwości!

Twój ruch!

Zgłoś się do nas, wypełniając formularz, a pomożemy Ci w Twojej sprawie spadkowej.

myszka

Twój ruch!

Zgłoś się do nas, wypełniając formularz, a pomożemy Ci w Twojej sprawie spadkowej.