Zasady powoływania rezerwistów na ćwiczenia wojskowe
Żołnierze rezerwy podlegają obowiązkowi odbywania ćwiczeń wojskowych. Ponadto można powoływać ich do okresowej służby, gdy pojawią się ku temu uzasadnione przesłanki. Wojna na Ukrainie wywołała ogólny strach, a także obawę wielu mężczyzn. Czy możemy spodziewać się powołania rezerwistów do armii z powodu konfliktu na Ukrainie?
Prawo cywilne

Wnioski o stawiennictwo
Na wniosek żołnierza rezerwy wojskowy komendant uzupełnień może udzielić informacji o przewidywanym powołaniu w danym roku kalendarzowym. Taka zasada nie ma pokrycie, gdy żołnierz rezerwy jest powoływany na ćwiczenia wojskowe w trybie natychmiastowego stawiennictwa.
Powołania na ćwiczenia wojskowe dokonuje wspomniany komendant uzupełnień. Informacja o powołaniu powinna być przekazana żołnierzowi rezerwy nie później niż 14 dni przed dniem stawienia się do czynnej służby wojskowej określonym w karcie powołania.
Gdzie odbywają się ćwiczenia dla rezerwistów?
Miejscem odbywania ćwiczeń wojskowych są jednostki wojskowe i związki organizacyjne. Żołnierze rezerwy mogą również odbywać ćwiczenia w jednostkach organizacyjnych podporządkowanych Ministrowi Obrony Narodowej lub nadzorowanych przez Ministra wykonujących zadania w zakresie spraw mobilizacyjnych.
Czas trwania ćwiczeń wojskowych
Ćwiczenia wojskowe na szczeblu szeregowym lub w stopniu podoficerskim zalicza się do łącznego czasu ćwiczeń wojskowych ustalonego dla chorążych i oficerów. Ćwiczenia wojskowe nie mogą przekraczać łącznie dziewięćdziesięciu dni w ciągu roku.
Rezerwiści mogą odbywać ćwiczenia wojskowe trwające do dwudziestu czterech godzin nie więcej niż trzy razy w roku – pozostałe ćwiczenia raz w roku. Niezależnie od wspominanych ćwiczeń żołnierze rezerwy mogą odbywać nie więcej niż jeden raz w roku ćwiczenia prowadzone w celu sprawdzenia gotowości mobilizacyjnej i bojowej jednostek wojskowych. W przypadku, gdy w grę wchodzi zapewnienie obrony lub bezpieczeństwa państwa, Rada Ministrów może przedłużyć czas trwania ćwiczeń maksymalnie do sześciu miesięcy w ciągu roku.
Żołnierze rezerwy mogą odbyć:
- Ćwiczenia wojskowe przez łącznie 12 miesięcy – wyszkoleni szeregowi do 40 roku życia;
- Ćwiczenia wojskowe przez łącznie 15 miesięcy – podoficerowie do 40 roku życia;
- Ćwiczenia wojskowe przez łącznie 18 miesięcy – oficerowie do 50 roku życia;
- Ćwiczenia wojskowe przez łącznie 15 miesięcy – oficerowie do 50 roku życia.
Zwolnienie z ćwiczeń wojskowych
Wiele osób zastanawia się, w jakich przypadkach dochodzi do zwolnienia z odbywania ćwiczeń wojskowych. Żołnierza rezerwy można zwolnić z ćwiczeń w przypadku:
- trwałej lub całkowitej niezdolności do czynnej służby wojskowej;
- niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju;
- wystąpienia jednej z okoliczności, o których mowa w art. 58 ust. 3 i art. 100 ust. 2 ustawy lub § 9 ust. 2;
- śmierci lub obłożnej choroby najbliższego członka rodziny żołnierza, jeżeli udzielenie urlopu okolicznościowego w tym przypadku jest niewystarczające lub niecelowe,
- zaistnienia innych szczególnie uzasadnionych okoliczności.
Sytuacja na Ukrainie jest bardzo napięta i ma wpływ na całą Europę. Jak na razie nie ma powodów do niepokoju, Polska nie znajduje się na celowniku rosyjskiego prezydenta. Jednak już pojawia się wiele informacji o powoływaniu rezerwistów na obowiązkowe ćwiczenia.