Nowe przepisy UE dot. zakazu samochodów

Z nowych przepisów wynika, że dosłownie nie zakazano sprzedaży nowych samochodów spalinowych od 2035 r. Niech was to jednak nie zwiedzie, bo nowe auta będą musiały oferować zerową emisję CO2. Osiągnięcie takiego stanu nie jest możliwe w przypadku samochodów spalinowych. 

Wyjątkiem od nowych zasad będą samochody benzynowe, ale zasilane ekologicznym paliwem. To surowiec, przy produkcji którego odzyskuje się dwutlenek węgla. Choć masowa produkcja takiego paliwa nadal nie wystartowała, to przez 12 lat wiele jeszcze może się zmienić.   

Co z samochodami spalinowymi po 2035? 

Samochody spalinowe znikną z linii produkcyjnych. Nowych nabytków nie będzie już można zarejestrować po 2035 roku. To spowoduje, że producenci samochodów zaczną sukcesywnie wycofywać się z produkcji takich silników. 

Koniec należy wróżyć również samochodom hybrydowym – szczególnie tym, które wykorzystują oleje napędowe i benzynę. Założenia projektu przewidują rejestrację po 2035 tylko samochodów zeroemisyjnych, czego o hybrydach nie można powiedzieć.

Czym będziemy jeździć po 2035?

Nowe przepisy sprawiają, że po 2035 roku będziemy mogli kupić już tylko auta elektryczne, wodorowe lub te zasilane paliwami syntetycznymi. Oczywiście nie oznacza to, że nagle wszyscy muszą przesiąść się na elektryczne samochody. Dalej będzie można jeździć swoim autem spalinowym (choć niektóre miasta mogą zakazywać wjazdu takim samochodom), ale nie będzie można kupić nowego. 

Czy poprawi się infrastruktura dla samochodów elektrycznych?

Powstał plan, który zakłada rozbudowę infrastruktury dla samochodów elektrycznych. Przewiduje on pojawienie się szybkich ładowarek co 60 km na drogach sieci TEN-T. Natomiast co 200 km ma się znajdować stacja tankowania wodoru

*Skorzystaj z pomocy profesjonalnych prawników, decydując się na porady prawne online.