Rozwiązanie umowy o pracę z okresem wypowiedzenia [WZÓR]
Często boimy się tego momentu, kiedy chcemy zrezygnować z pracy. W dużym stopniu wynika to ze złej relacji z przełożonym i/lub z niewiedzy. Dlatego przeczytaj, jakie masz prawa i obowiązki przy rozwiązaniu umowy. Przygotowaliśmy dla was wzór umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia.
Prawo umów
![Rozwiązanie umowy o pracę z okresem wypowiedzenia [WZÓR] rozwiazanie umowy](/users_files_uploads/articles/pexels-fauxels-3184465.jpg)
Kiedy można rozwiązać umowę za wypowiedzeniem
Pracownik może rozwiązać każdą umowę o pracę. Nie musi on wskazywać powodu i może zrobić to w dowolnym momencie trwania stosunku pracy. W tym celu jednak należy złożyć pisemne rozwiązanie umowy z wypowiedzeniem.
Rozwiązanie umowy przez pracownika a pracodawcę – różnica
Różnica polega na tym, że pracownik nie musi ujawniać przyczyny rozwiązania umowy, a pracodawca musi wskazać swój powód. Dotyczy to zarówno umowy na czas próbny, określony, jak i nieokreślony.
Jeśli umowa zostanie rozwiązana przez pracodawcę, to pracownikowi przysługują dodatkowe dnia wolne na poszukiwanie pracy. Jest to zwykle okres 2 lub 3 dni roboczych w zależności od wymiaru okresu wypowiedzenia.
Długość okresu wypowiedzenia
To, ile trwa okres wypowiedzenia, jest zależne od stażu pracy pracownika. W przypadku, gdy staż wynosi:
- do 6 miesięcy – okres wypowiedzenia to 2 tygodnie;
- od 6 miesięcy do 3 lat – okres wypowiedzenia to 1 miesiąc;
- powyżej 3 lat – okres wypowiedzenia to 3 miesiące.
Jeśli pracodawca nie chce, żeby pracownik zrealizował okres wypowiedzenia, to może go zwolnić z tego obowiązku. W takiej sytuacji musi złożyć pracownikowi pisemne zawiadomienie, w którym to wykaże. To jednak nie zwalnia pracodawcy z zapłacenia za czas trwania okresu wypowiedzenia.
Co musi zawierać rozwiązanie umowy o pracę?
- miejscowość i data sporządzenia;
- dane pracownika – imię, nazwisko, adres, numer telefonu;
- dane pracodawcy;
- tytuł;
- informacje o szczegółach umowy – data zawarcia, strony umowy, numer umowy, okres wypowiedzenia;
- podpis pracownika;
- data wpłynięcia pisma i podpis strony, która je przyjmuje.