Nie każdy musi złożyć rozliczenie PIT

W przypadku, gdy podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej, a w dodatku nie zarobił nawet złotówki (albo uzyskał wyłącznie przychody zwolnione z opodatkowania), to nie musi składać zeznania podatkowego. Zasada ta dotyczy również podatników, którzy w poprzednich latach osiągnęli przychody i składali zeznanie.

Ulga na Internet w rozliczeniu PIT

Według przepisów podatnicy mają prawo odliczyć od podatku wydatki do 760 zł na Internet. Małżonkowie korzystają z ulgi osobno, ale nie mogą oboje odliczyć po 760 zł, ani też podwajać wymiaru ulgi.

Prorodzinna ulga w rocznym PIT

W przypadku, gdy podatnik ma uczące się dziecko w wieku 18 lat i/lub 25 lat, to przysługuje mu ulga prorodzinna.

Dochody małoletnich a PIT

W sytuacji, gdy podatnik dolicza do swoich dochodów dochody dziecka małoletniego, to zobowiązany jest do składania PIT-36. Nie można jednak doliczyć w zeznaniu tych dochodów dziecka, które są rezultatem pracy – w tym także zlecenia i dzieła.

Wspólne rozliczenie nowożeńców

Od niedawna wspólnie rozliczyć mogą się również nowożeńcy. Obecnie staż związku nie jest istotny. Najważniejsze jest to, żeby w okresie, za który dokonujemy rozliczenia, trwała wspólność majątkowa.

Zawieszona działalność a PIT

W przypadku, gdy działalność gospodarcza podatnika była zawieszona cały rok, to i tak musi on złożyć zeznanie podatkowe. Nawet w sytuacji, gdy nie zarobił w tym czasie ani złotówki.

Brak PIT-11

Do 28 lutego pracownik powinien otrzymać od swojego pracodawcy PIT-11. W sytuacji, gdy go nie otrzymał i tak musi złożyć roczną deklarację. Nie zapominajmy, że PIT-11 nie decyduje o tym, jakiej wysokości podatek powinien być opłacony, może też zawierać błędy.