Analiza umowy najmu

Chcesz podpisać umowę najmu, ale w trakcie jej czytania pojawiło się kilka wątpliwości? Nasi prawnicy przeprowadzą dla Ciebie analizę, która uchroni Cię przed "kruczkami" prawnymi.

Twoje prawa.

Czy wiesz, że?

slider arrow

Umowy najmu zawierają wiele niezgodnych z prawem zapisów, które mogą narazić Cię na poważne straty.

Dlaczego warto?

Umowa najmu może zawierać wiele zapisów niezgodnych z prawem, które działają na Twoją niekorzyść.

Zadaj sobie 3 proste pytania, a jeżeli nie znasz na nie odpowiedzi bądź nie masz co do tego pewności, już wiesz, dlaczego potrzebujesz pomocy prawnika.

umowa

Czy najemca zawarł w umowie niekorzystne dla mnie zapisy?

zmiana

Co w umowie należałoby zmienić, żeby lepiej chroniła moje interesy?

niedozwolone

Czy w umowie pojawiają się klauzule niedozwolone przepisami prawa?

Najczęstsze błędy w umowach najmu

Umowy najmu mogą zawierać wiele zapisów niezgodnych z prawem, jak np.:

 • Bezprawna zmiana postanowień

  Zapis, że wynajmujący może sam zmieniać postanowienia umowy bez podawania przyczyny.

 • Problem z rozwiązaniem umowy

  Zapis pozbawiający najemcy możliwości rozwiązania, wypowiedzenia lub odstąpienia od umowy.

 • Manipulacja wysokością czynszu

  Zapis określający swobodne zasady podnoszenia czynszu przez właściciela.

umowa

Jak możesz uchronić się przed niekorzystnymi zapisami?

Rozwiązanie

Analiza umowy

Przeanalizuj z prawnikiem umowę przed jej podpisaniem.

Jak zlecić analizę mojej umowy prawnikowi?

1
2
3

Wypełnij formularz kontaktowy: telefon, e-mail i preferowane godziny do kontaktu.

Porozmawiaj z opiekunem, który niezobowiązująco wskaże koszt analizy (zwykle 200-300 zł brutto).

Zamów analizę i uzyskaj opinię prawną od jednego z naszych ekspertów.

Na co zwrócić uwagę?

PODSTAWOWE INFORMACJE

Opis nieruchomości

Umowa powinna zawierać przede wszystkim dokładną lokalizację nieruchomości, opis wynajmowanej powierzchni i wyposażenia. Warto podpisać protokół stanu lokalu i urządzeń wraz z dokumentacją zdjęciową, co uchroni Cię przed ewentualnymi przyszłymi roszczenia właściciela.

dom

Warunki najmu

Ważne, żeby umowa określała wysokość czynszu, termin oraz sposób jego płatności. Sprawdzić należy również, czy umowa nie zawiera określonych przez właściciela, a sprzecznych z ustawą zasad podnoszenia opłat.

WĄTPLIWE ZAPISY

Utrzymanie mieszkania i jego wyposażenia

W umowie warto sprecyzować za jakie naprawy odpowiedzialność ponosi najemca, a za jakie właściciel. Należy również uważać na dodatkowe opłaty, którymi właściciel może chcieć Cię obciążyć, np. za sprzątanie, za fundusz remontowy, za przebywanie w mieszkaniu osób trzecich, za zwierzęta itp

zapisy

Warunki odstąpienia

Przy analizie zwraca się również uwagę na warunki rozwiązania, wypowiedzenia i odstąpienia od umowy. Są bowiem zapisy, które zobowiązują najemcę do płacenia kwot umownych, nawet w przypadku, gdy dojdzie do rozwiązania umowy

Przed czym chroni analiza umowy?

zmiany

Bezpodstawne zmiany

Analiza umowy zabezpieczy Cię przed bezprawnymi zmianami czynszu i innych opłat. Dzięki niej unikniesz też zapisów związanych z jednostronną zmianą warunków umowy, które w oczywisty sposób działają na Twoją niekorzyść. Ponadto prawnik analizujący Twoją umowę zadba o to, aby chroniła Cię przed ewentualnymi roszczeniami ze strony właściciela, np. wezwaniem do pokrycia kosztów remontu

Kary i absurdalne zapisy

Wynajmujący często stosują zapisy o karach, które dotykają najemców przy przedwczesnym wypowiedzeniu umowy. To praktyki niezgodne z prawem, które jawnie uderzają w interes najemcy. Innym zapisem ograniczającym Twoje prawo do korzystania z lokalu jest ten mówiący o tym, że właściciel może wejść do wynajmowanego mieszkania pod Twoją nieobecność. Zgodnie z prawem taka sytuacja może mieć miejsce tylko w razie awarii bądź w przypadku, gdy istnieje uzasadnione ryzyko powstania szkody.

kary

Dlaczego analiza umowy?

Jeżeli chcesz uniknąć problemów z powodu niekorzystnych zapisów, zleć profesjonalną analizę umowy przed jej podpisaniem. W ten sposób dowiesz się, czy występujące w niej zapisy nie uderzają w Twoje interesy i co należałoby uwzględnić, aby je na przyszłość zabezpieczyć.

 • Najem na korzystnych warunkach

  Analiza umowy przez naszych prawników zapewni Ci możliwość wynegocjowania korzystnych warunków dla Ciebie jako najemcy, a przy tym zapewni należytą ochronę Twoich interesów np. przy wypowiedzeniu lub pojawieniu się usterki.

 • Gotowe propozycje zmian

  Prawnik po dokonanej analizie wskaże zapisy, których należy się wystrzegać i najlepiej przed podpisaniem umowy zgłosić do właściciela z wnioskiem o ich usunięcie. Zwróci również uwagę na zapisy dotyczące opłat oraz czynszu, a także na zasady związane z wypowiedzeniem Twojej umowy najmu, które mogą wymagać doprecyzowania.

 • Szybka i wygodna pomoc

  Nasi prawnicy zapewnią Ci szybką analizę umowy tuż przed jej podpisaniem. Pomoc uzyskasz nawet do 24h od zgłoszenia, co pomoże w podjęciu szybkiej decyzji. Zapewniamy pomoc w wygodnej formie porady online lub konsultacji telefonicznej.

law

Najczęściej zadawane pytania.

Przeczytaj w razie wątpliwości!

Twój ruch!

Chcesz się upewnić, że umowa najmu nie zawiera niekorzystnych dla Ciebie zapisów? Skontaktuj się z nami i prześlij swoją umowę do analizy prawnej.

myszka

Analiza umowy najmu

Umowa najmu może zawierać klauzule, działające na Twoją szkodę. Wyślij umowę do analizy prawnej, a nasz ekspert uchroni Cię przed negatywnymi konsekwencjami.