Uwaga!

error..

OK

Potwierdzenie akcji

error..

OK Anuluj

Logowanie Klient/Ekspert

DOŁĄCZ DO NAS
I ZARABIAJ W BRANŻY PRAWNEJ ONLINE

Nie czekaj. Dołącz już dziś!

Pozyskuj klientów i kolejnych partnerów.

Otrzymuj prowizję od każdego klienta, który zgłosił się z Twojego polecenia i skorzystał z dowolnej usługi lexnonstop.com

Zarabiaj nawet do 41% + nadprowizja!

Dołącz do programu Zaloguj się do konta partnera

Nie pamiętasz hasła?

Wprowadź swój adres e-mail lub login.

Powrót do listyZmuszie nadgodzin i pracy w sobotę.

Witam, pracuję w fabryce. Regularnie jesteśmy zmuszane do pracy powyżej 8 godzin na dobę lub w soboty. Jeśli ktoś nie chce zostać dłużej jest zastraszany, że ten dzień nie zostanie mu zaliczony. Dodatkowo dyrektor twierdzi, że ma prawo wymagać i musimy tak pracować, bo jest taka potrzeba. Zamawia dowóz z pracy na późniejszą godzinę (część z nas jeździ busem) i nie mamy wyjścia tylko zostać w pracy. Stwierdził, że może nam załatwić mieszkania i wtedy musimy być na zawołanie. Jak słyszy, że jest nam ciężko to po prostu z nas się śmieje, że to nie jest ciężka praca .Linia montażowa jest tak podkręcona, że nie możemy dbać o jakość, a wtedy są do nas pretensje, że źle pracujemy. Chcemy pracować, ale w takich warunkach jest bardzo ciężko, a w okolicy nie ma innej pracy. Proszę o poradę, czy i na ile godzin dodatkowo musimy się zgodzić i na jakich warunkach? Co mamy powiedzieć w takiej sytuacji?

Paulina Skonieczna-Masternak

Adwokat • KANCELARIA ADWOKACKA PAULINA SKONIECZNA-MASTERNAK

access_time12:39 10/05/20

Szanowna Pani Barbaro, dziękuję za zgłoszenie. W odpowiedzi na nie wskazuję, co następuje. Pani wiadomość jest bardzo niepokojąca, jest mi przykro, że musicie Panie mierzyć się z tym problemem. Działania pracodawcy są oczywiście sprzeczne z przepisami powszechnie obowiązującego prawa. Ustawa nakłada określone obowiązki na pracowników, jednak należy pamiętać, że nie ma obowiązku pracy, a pracownik ma wolną wolę – stosunek pracy jest dobrowolny, kształtowany przez strony, nie może być narzucany siłowo i z brakiem jakiegokolwiek poszanowania dla woli i praw pracownika. W treści odpowiedzi będę używała sformułowania kodeks karny – chodzi o ustawę z dnia 26.04.1974 r. – Kodeks pracy, Dz.U.2019.1040 t.j. z dnia 2019.06.05 z późn. zm). Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę – zgodnie ze stawką określoną w umowie. Pracodawcy nie wolno „grozić” niewypłaceniem wynagrodzenia, jeśli jego żądania nie zostaną spełnione. Ogólną zasadą jest, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy (art. 129 § 1 kodeksu pracy). Pracodawcy do zasady nie wolno „zmuszać” do pracy w godzinach nadliczbowych. Wyjątkiem są sytuacje, gdy zachodzi konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia, zachodzi konieczność usunięcia awarii, jest to spowodowane szczególnymi potrzebami pracodawcy (art. 151 § 1 kodeksu pracy). Gdy dochodzi do zaistnienia szczególnych potrzeb pracodawcy (ww. art. 151 § 1 kodeksu pracy) – ogólną zasadą jest, że liczba godzin nadliczbowych przepracowanych nie może przekroczyć dla poszczególnego pracownika 150 godzin w roku kalendarzowym (zasada ta wynika z art. 151 § 3 kodeksu pracy). Może istnieć wyjątek od tej zasady – gdy na przykład został podpisany układ zbiorowy – powinny Panie zasięgnąć informacji, czy taki układ obowiązuje u Pań pracodawcy. Wyjątkiem może być również sytuacja, w której w przedsiębiorstwie jest wprowadzona tzw. praca w ruchu ciągłym- niezbędna do nieprzerwanego utrzymania produkcji. O pracy tej mowa w art. 138 § 1 kodeksu pracy: „Przy pracach, które ze względu na technologię produkcji nie mogą być wstrzymane (praca w ruchu ciągłym), może być stosowany system czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie czasu pracy do 43 godzin przeciętnie na tydzień w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 tygodni, a jednego dnia w niektórych tygodniach w tym okresie dobowy wymiar czasu pracy może być przedłużony do 12 godzin. Za każdą godzinę pracy powyżej 8 godzin na dobę w dniu wykonywania pracy w przedłużonym wymiarze czasu pracy pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia”.

Każdy problem wymaga indywidualnego podejścia do jego rozwiązania, dlatego nie wyświetlamy dalszej części udzielonej przez prawnika odpowiedzi. Znalazłeś się w podobnej sytuacji? Zapytaj prawnika i zobacz jak możemy Ci pomóc.

Zadaj pytanie