Uwaga!

error..

OK

Potwierdzenie akcji

error..

OK Anuluj

Logowanie Klient/Ekspert

DOŁĄCZ DO NAS
I ZARABIAJ W BRANŻY PRAWNEJ ONLINE

Nie czekaj. Dołącz już dziś!

Pozyskuj klientów i kolejnych partnerów.

Otrzymuj prowizję od każdego klienta, który zgłosił się z Twojego polecenia i skorzystał z dowolnej usługi lexnonstop.com

Zarabiaj nawet do 41% + nadprowizja!

Dołącz do programu Zaloguj się do konta partnera

Nie pamiętasz hasła?

Wprowadź swój adres e-mail lub login.

Powrót do listyZakaz konkurencji a odszkodowanie

Witam. Rozwiązałem umowę o pracę. Obowiązuje mnie umowa o zakazie konkurencji, w której jest zapis o ratach miesięcznych odszkodowania płatnych na koniec miesiąca. Rozumiem, że data zapłaty to dzień, w którym pieniądze mają być na koncie. Do dnia wczorajszego taka płatność nie nastąpiła. Czy zgodnie z § 2 art. 1012 kodeksu pracy zakaz konkurencji przestaje obowiązywać ? Czy pracodawca jest zobligowany mimo tego do wypłaty odszkodowania ? W umowie jest zapis, że przestaje ona obowiązywać, jeśli płatność jest przeterminowana 30 dni. Czy w świetle wyroku SN z 2014 ten zapis obowiązuje ?

Paulina Skonieczna-Masternak

Adwokat • KANCELARIA ADWOKACKA PAULINA SKONIECZNA-MASTERNAK

access_time16:51 10/07/20

Szanowny Panie Henryku, uprzejmie dziękuję za zgłoszenie. W odpowiedzi na nie podaję, co następuje. Jeśli chodzi o termin zapłaty należności – należy posiłkować się przepisem art. 454 § 1 kodeksu cywilnego, w którym mowa o miejscu spełnienia świadczenia, zgodnie z którym – „świadczenie pieniężne powinno być spełnione w miejscu zamieszkania lub w siedzibie wierzyciela w chwili spełnienia świadczenia”. Zatem w Pana przypadku – gdy chodzi o zapłatę należności pieniężnej, świadczenie jest spełnione w miejscu Pana zamieszkania (jako że jest Pan wierzycielem). Skutkuje to ustaleniem, że pod uwagę należy brać datę, w której środki znajdą się u Pana (data wpływu pieniędzy na Pana konto) – a nie na przykład datę zlecenia przelewu (wykonania przelewu). Przepis jest sformułowany niefortunnie, zdarzają się odmienne interpretacje, jednak ta przedstawiona przeze mnie powyżej została potwierdzona m.in. w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 06.07.1999 r., sygn. akt: III CZP 164/94, OSNC 1995, nr 4, poz. 62: „spełnienie świadczenia bezgotówkowego następuje w dniu uznania rachunku bankowego wierzyciela, chyba że strony stosunku zobowiązaniowego postanowiły inaczej”.

Każdy problem wymaga indywidualnego podejścia do jego rozwiązania, dlatego nie wyświetlamy dalszej części udzielonej przez prawnika odpowiedzi. Znalazłeś się w podobnej sytuacji? Zapytaj prawnika i zobacz jak możemy Ci pomóc.

Zadaj pytanie