Uwaga!

error..

OK

Potwierdzenie akcji

error..

OK Anuluj

Logowanie Klient/Ekspert

DOŁĄCZ DO NAS
I ZARABIAJ W BRANŻY PRAWNEJ ONLINE

Nie czekaj. Dołącz już dziś!

Pozyskuj klientów i kolejnych partnerów.

Otrzymuj prowizję od każdego klienta, który zgłosił się z Twojego polecenia i skorzystał z dowolnej usługi lexnonstop.com

Zarabiaj nawet do 41% + nadprowizja!

Dołącz do programu Zaloguj się do konta partnera

Nie pamiętasz hasła?

Wprowadź swój adres e-mail lub login.

Powrót do listyWspólny zakup mieszkania przed ślubem

Wraz z partnerem planujemy zakup domu, ale nie jesteśmy w związku małżeńskim. Chcemy, aby umowa była podpisana na Nas oboje, tak, abyśmy oboje byli równymi właścicielami. Całość domu będzie kupowana za gotówkę z dochodów jednego z partnerów. Druga osoba nie dokłada się finansowo.Jak wygląda prawnie taka sytuacja? Czy możemy być właścicielami oboje?

Aneta Pietrzak

Radca prawny • Droga do Porozumienia Kancelaria Radcy Prawnego Aneta Pietrzak

access_time21:29 10/31/20

Dzień dobry, oczywiście, że mogą Państwo raz kupić dom.Zakupując rzecz oznaczoną co do tożsamości przez kilka osób, pomiędzy nabywcami powstaje współwłasność ułamkowa. Oznacza to, że każde z nich posiada udział we współwłasności, który można przedstawić jako ułamek całości. Dotyczy to wszystkich wspólnych zakupów. Kupując wspólnie mieszkanie, w umowie można zawrzeć klauzulę, która nie pozwoli na zniesienie współwłasności przez okres do 5 lat. W ostatnim roku obowiązywania klauzuli można ją przedłużyć o kolejne 5 lat- co można ponawiać. Problem pojawi się, gdyby chciała Pani mieć np. połowę udziałów, wtedy musi Pani się liczyć z koniecznością wykazania skąd pochodzą te środki. To jest bardzo ważne. Z treści art. 68 ust. 4a Ordynacji podatkowej wynika, że zobowiązanie podatkowe z tytułu dochodu z nieujawnionych źródeł nie powstanie, jeżeli decyzja ustalająca to zobowiązanie zostanie doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy w tym zakresie.

Każdy problem wymaga indywidualnego podejścia do jego rozwiązania, dlatego nie wyświetlamy dalszej części udzielonej przez prawnika odpowiedzi. Znalazłeś się w podobnej sytuacji? Zapytaj prawnika i zobacz jak możemy Ci pomóc.

Zadaj pytanie