Uwaga!

error..

OK

Potwierdzenie akcji

error..

OK Anuluj

Logowanie Klient/Ekspert

DOŁĄCZ DO NAS
I ZARABIAJ W BRANŻY PRAWNEJ ONLINE

Nie czekaj. Dołącz już dziś!

Pozyskuj klientów i kolejnych partnerów.

Otrzymuj prowizję od każdego klienta, który zgłosił się z Twojego polecenia i skorzystał z dowolnej usługi lexnonstop.com

Zarabiaj nawet do 41% + nadprowizja!

Dołącz do programu Zaloguj się do konta partnera

Nie pamiętasz hasła?

Wprowadź swój adres e-mail lub login.

Powrót do listySprzedaż mieszkania z darowizny przed upływem 5 lat

Sprzedaję wkrótce mieszkanie za 260 000 zł, przed upływem 5 lat od otrzymania go w darowiźnie. Połowę wykupiłam od brata za ustaloną kwotę 90 000. (wartość mieszkania w 2016 ustalono na 180 000). Ile muszę wydać na cele mieszkaniowe, żeby nie płacić podatku? Czy będzie to 170 000 zł? Jakie istnieją ograniczenia w wydaniu tej kwoty? Czy mogę wyremontować moje 2 domy i zakupić działki lub kupić mieszkanie i wynajmować je? Po jakim czasie mogę te nieruchomości zbyć lub przepisać na dzieci?

Aneta Pietrzak

Radca prawny • Droga do Porozumienia Kancelaria Radcy Prawnego Aneta Pietrzak

access_time22:33 10/04/20

Pani Krystyno bierzemy pod uwagę cenę aktualną - 260 000 zł. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych), sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia, wiąże się z podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wysokość tego podatku wynosi 19 procent i jest on liczony od wysokości dochodu. Jeżeli sprzeda Pani mieszkanie przed upływem 5 lat, będzie Pani zobowiązana do powiadomienia o tym urzędu skarbowego. Jest to warunek konieczny aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Służy do tego formularz PIT-39, który należy złożyć do 30 kwietnia roku podatkowego następującego po tym, w którym sprzedano nieruchomość.Sprzedając prywatną nieruchomość w okresie 5-letnim, o którym mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, można skorzystać ze zwolnienia podatkowego, czyli tzw. ulgi mieszkaniowej (art. 21 ust. 1 pkt 131 UPDOF). Warunkiem skorzystania z ulgi, jest przeznaczenie środków otrzymanych ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. Dzięki ostatnim zmianom ma Pani na to 3 lata od końca roku podatkowego, w którym sprzeda Pani nieruchomość. Za wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe uważa się m.in: - nabycie budynku mieszkalnego, - nabycie lokalu mieszkalnego (odrębna własność oraz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu), - nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego

Każdy problem wymaga indywidualnego podejścia do jego rozwiązania, dlatego nie wyświetlamy dalszej części udzielonej przez prawnika odpowiedzi. Znalazłeś się w podobnej sytuacji? Zapytaj prawnika i zobacz jak możemy Ci pomóc.

Zadaj pytanie