Dzień dobry, moi rodzice mają gospodarstwo rolne i chcą przepisać cale gospodarstwo i dom na mnie (bo razem pracujemy na polu) umową dożywocia.Czy wobec tego rodzeństwo ma prawo do jakichkolwiek roszczeń bądź spłat? Proszę o poradę.
Aneta Pietrzak
Radca prawny • Droga do Porozumienia Kancelaria Radcy Prawnego Aneta Pietrzak
access_time17:24 05/11/21
Panie Krystianie, w umowie powinien być dokładnie określony rodzaj i wielkość świadczeń, a także zakres ich zmian w przypadku wygaśnięcia prawa dożywocia w stosunku do jednego z dożywotników, gdy prawo do świadczeń ma jeszcze drugi z nich. Jeżeli takich elementów nie zawrzemy w umowie, zastosowanie znajdą regulacje kodeksowe. Umowa dożywocia nie jest bezpłatnym przysporzeniem, w przeciwieństwie do darowizny. Dlatego też spadkobiercy nie będą mogli żądać zachowku od wartości nieruchomości zbytej w drodze tej umowy, tak jakby to miało miejsce w przypadku darowizny. Wartość nieruchomości zbytej w drodze umowy dożywocia nie będzie brana pod uwagę przy wyliczaniu substratu zachowku. Samo zawarcie takiej umowy nie wyłączy prawa do zachowku.
Biorąc jednak pod uwagę przytoczony przykład, jeżeli nieruchomość taka będzie wyczerpywać prawie cały nasz majątek, masa spadkowa zostanie pomniejszona o jej wartość.
Każdy problem wymaga indywidualnego podejścia do jego rozwiązania, dlatego nie wyświetlamy dalszej części udzielonej przez prawnika odpowiedzi. Znalazłeś się w podobnej sytuacji? Zapytaj prawnika i zobacz jak możemy Ci pomóc.
Zadaj pytanie