Uwaga!

error..

OK

Potwierdzenie akcji

error..

OK Anuluj

Logowanie Klient/Ekspert

DOŁĄCZ DO NAS
I ZARABIAJ W BRANŻY PRAWNEJ ONLINE

Nie czekaj. Dołącz już dziś!

Pozyskuj klientów i kolejnych partnerów.

Otrzymuj prowizję od każdego klienta, który zgłosił się z Twojego polecenia i skorzystał z dowolnej usługi lexnonstop.com

Zarabiaj nawet do 41% + nadprowizja!

Dołącz do programu Zaloguj się do konta partnera

Nie pamiętasz hasła?

Wprowadź swój adres e-mail lub login.

Powrót do listyOdpowiedzialność za długi

Dzień dobry! Mój ojciec jest bardzo chory, możliwe, że to jego ostatnie tygodnie/miesiące życia. Prawdopodobnie ma długi, do których nie chce się przyznać. Nie posiada majątku, za wyjątkiem paru tysięcy w banku. Czy istnieje opcja, aby nie dziedziczyć po nim ewentualnych długów oraz czy można wypłacić te pieniądze z konta bankowego tak aby nikt później ich od nas nie egzekwował (oczywiście jeśli byśmy się zrzekli spadku)?

Fryderyka Kulesza

Adwokat • Kancelaria Adwokacka

access_time22:54 10/05/20

Jeżeli Pana ojciec jest mimo swojej choroby w stanie udzielić Panu lub komuś z rodziny pełnomocnictwa notarialnego, to najlepiej byłoby umówić wizytę notariusza w miejscu przebywania ojca. Będzie to pełnomocnictwo szczególne, do działania w imieniu ojca w kwestiach bankowych. Dopóki Pana ojciec żyje pełnomocnictwo jest ważne, można wielokrotnie z niego korzystać i wybrać środki pieniężne z rachunku bankowego. Zapewne ojciec potrzebuje leków czy musi opłacić media, czynsz czy tez ma inne racjonalne potrzeby związane z życiem. Stąd na tym etapie w zasadzie swobodnie można dysponować kontem bankowym, bo zawsze można podać racjonalne wytłumaczenie na co zostały przeznaczone środki pieniężne. Dobrze jest zbierać faktury za leczenie, lekarstwa, zabiegi jeśli są odpłatne i etc. Z Pana opisu wynika, iż jedynie domniemuje Pan możliwość istnienia wierzycieli. Jeśli rzeczywiście na chwilę obecną nie wie Pan o długach ojca, to nie można Panu postawić zarzutu działania na niekorzyść wierzycieli po śmierci ojca. Jeżeli ojciec już nie żyje, a pieniądze są na koncie bankowym ROR. Bank zablokuje konto z chwilą uzyskania wiadomości o zgonie klienta. Automatycznie wygaszane jest też wszelkie oprocentowanie środków. Jeśli konto było indywidualne, umowa zostanie od razu rozwiązana na mocy prawa. Wszystkie pieniądze będą od tej chwili czekać, aż ktoś się po nie zgłosi. Spadkobierca musi mieć ze sobą poświadczenie dziedziczenia, albo postanowienie o stwierdzeniu praw do spadku. Wówczas po okazaniu dokumentów banku bank wypłaci środki pieniężne.

Każdy problem wymaga indywidualnego podejścia do jego rozwiązania, dlatego nie wyświetlamy dalszej części udzielonej przez prawnika odpowiedzi. Znalazłeś się w podobnej sytuacji? Zapytaj prawnika i zobacz jak możemy Ci pomóc.

Zadaj pytanie