Witam. W 2019 roku ktoś posłużył się moimi danymi i podrobił mój podpis na umowie z operatorem sieci komórkowej. Zadłużył mnie na 1300 zł. Zgłosiłem sprawę na policję i do operatora. Policja wszczęła śledztwo i znalazła osobę, która podrobiła mój podpis. Dostałem pismo z prokuratury i pytanie czy jest szansa na jakieś zadośćuczynienie dla mnie jako osoby pokrzywdzonej? Czy coś powinienem zrobić w tej sprawie, czy czekać na kolejne pismo z prokuratury?
Wojciech Kucharski
• Radca Prawny
access_time07:59 05/17/21
Dzień dobry,
Kodeks postępowania karnego przewiduje możliwość złożenia wniosku o orzeczenie obowiązku naprawienia szkody. Artykuł 46 § 1 k.k. stanowi bowiem, iż w razie skazania sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej orzeka, stosując przepisy prawa cywilnego, obowiązek naprawienia, w całości albo w części, wyrządzonej przestępstwem szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, przy czym niemożliwie jest zasądzenie w toku postępowania karnego renty.
Co istotne orzeczenie odszkodowania, zadośćuczynienia lub nawiązki nie stoi na przeszkodzie dochodzeniu niezaspokojonej części roszczenia w postępowaniu cywilnym (art. 46 § 3 k.k.).
Możliwość złożenia wniosku o naprawienie szkody w postępowaniu karnym mają następujące podmioty:
1) pokrzywdzony (odnośnie definicji pokrzywdzonego zob. art. 49 k.p.k.);
2) w razie śmierci pokrzywdzonego w wyniku popełnionego przez przestępstwa – osoba najbliższa, której sytuacja życiowa wskutek śmierci pokrzywdzonego uległa znacznemu pogorszeniu;
Każdy problem wymaga indywidualnego podejścia do jego rozwiązania, dlatego nie wyświetlamy dalszej części udzielonej przez prawnika odpowiedzi. Znalazłeś się w podobnej sytuacji? Zapytaj prawnika i zobacz jak możemy Ci pomóc.
Zadaj pytanie