Oddałem auto osobowe w użyczenie, jednak osoba, której oddałem auto nie odpowiada na wiadomości. Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób mogę wezwać do zwrotu powierzonego mienia, a jeśli nie nastąpi zwrot powierzonego mienia, to czy mogę się domagać zadośćuczynienia w formie pieniężnej?
Aneta Pietrzak
Radca prawny • Droga do Porozumienia Kancelaria Radcy Prawnego Aneta Pietrzak
access_time15:58 11/24/19
Umowa użyczenia – co wynika z jej ustawowego opisu (art. 710) – może być zawarta na czas oznaczony lub nieoznaczony. Jeżeli czasu trwania umowy nie oznaczono, użyczenie gaśnie z chwilą, gdy biorący uczynił z rzeczy użytek odpowiadający umowie albo gdy upłynął czas, w którym mógł ten użytek uczynić. W takiej sytuacji użyczający może żądać natychmiastowego zwrotu rzeczy, bez konieczności uprzedniego wypowiadania umowy użyczenia. W każdym innym wypadku umowy użyczenia zawartej na czas nieoznaczony konieczne jest jej wypowiedzenie, przy czym terminy wypowiedzenia powinny uwzględniać interesy i sytuację obu stron. Umowa użyczenia może być rozwiązana nie tylko w przypadkach wskazanych w art. 715 i 716 KC, ale także może być rozwiązana przez wypowiedzenie.
Każdy problem wymaga indywidualnego podejścia do jego rozwiązania, dlatego nie wyświetlamy dalszej części udzielonej przez prawnika odpowiedzi. Znalazłeś się w podobnej sytuacji? Zapytaj prawnika i zobacz jak możemy Ci pomóc.
Zadaj pytanie