Czy dłużnik ma prawo do uchylenia się od spłaty pożyczki, na którą została zawarta umowa podpisana własnoręcznie przez dłużnika na jego warunkach 1 września 2017 roku- jeśli częściowo ją już spłacił przez komornika ? Czy jako wierzyciel muszę odpowiadać na pismo pełnomocnika dłużnika odnośnie oświadczenia woli o uchyleniu się od skutków prawnych zawartej umowy z dnia 22 września br. otrzymanego 5.10.br, oraz że pełnomocnik dłużnika zarzuca mi, że jego mocodawca nie otrzymał żadnej kwoty tytułem pożyczki a środki przekazywałem przelewami bankowymi. Dłużnik przed rokiem zapewniał, że weźmie kredyt i spłaci zadłużenie, chciał także negocjować warunki umowy. W oświadczeniu o uchyleniu się od skutków prawnych zawartej umowy fałszywie oskarżył moich rodziców o groźby kierowane pod jego adresem, co miało spowodować obawę o zdrowie i życie oraz bezpieczeństwo dłużnika i jego rodziny, a także utraty dobrego imienia w przypadku rozpowszechniania kłamliwych twierdzeń na jego temat.
Aneta Pietrzak
Radca prawny • Droga do Porozumienia Kancelaria Radcy Prawnego Aneta Pietrzak
access_time11:27 10/06/20
Panie Radosławie, gratuluję pomysłowości pana dłużnikowi. Nie może Pan tego tak zostawić. Uważam, że należy kontynuować dalszą egzekucję długu.
Zgodnie z komentarzem
Sankcja nieważności bezwzględnej oznacza, że czynność nie wywołuje żadnych skutków prawnych w sferze cywilnoprawnej, a stan ten ma charakter definitywny, nie podlegający konwalidacji. Możliwość skorzystania z uprawnienia do uchylenia się od skutków prawnych wadliwego oświadczenia zależy wyłącznie od składającego oświadczenie o uchyleniu, a skutek wywołany jego złożeniem następuje ex lege. Dla unieważnienia czynności prawnej z omawianej przyczyny nie jest zatem konieczne orzeczenie sądu, a w wypadku kwestionowania skuteczności uchylenia przez adresata oświadczenia w powództwie o świadczenie lub ustalenie, wyrok sądu ma charakter deklaratywny.
Każdy problem wymaga indywidualnego podejścia do jego rozwiązania, dlatego nie wyświetlamy dalszej części udzielonej przez prawnika odpowiedzi. Znalazłeś się w podobnej sytuacji? Zapytaj prawnika i zobacz jak możemy Ci pomóc.
Zadaj pytanie