Uwaga!

error..

OK

Potwierdzenie akcji

error..

OK Anuluj

Logowanie Klient/Ekspert

DOŁĄCZ DO NAS
I ZARABIAJ W BRANŻY PRAWNEJ ONLINE

Nie czekaj. Dołącz już dziś!

Pozyskuj klientów i kolejnych partnerów.

Otrzymuj prowizję od każdego klienta, który zgłosił się z Twojego polecenia i skorzystał z dowolnej usługi lexnonstop.com

Zarabiaj nawet do 41% + nadprowizja!

Dołącz do programu Zaloguj się do konta partnera

Nie pamiętasz hasła?

Wprowadź swój adres e-mail lub login.

Powrót do listyCiąża na urlopie wychowawczym

Przebywam obecnie na urlopie wychowawczym i jestem w kolejnej ciąży. Nie planowałam przechodzić na płatne L4 (uważam tą opcję za nie do końca uczciwą). Dowiedziałam się jednak, że gdy urodzę drugie dziecko na urlopie wychowawczym, to na nim pozostanę, bez możliwości przejścia na macierzyński. Dowiedziałam się, że zasiłek mimo to mi przysługuje. Chciałabym: 1. Potwierdzić czy to, co wyczytałam jest zgodne z prawdą (prawem) ? 2. Czy pozostając z drugim dzieckiem na wychowawczym (na pierwsze dziecko), po jego zakończeniu przysługuje mi wychowawczy na to drugie dziecko? Czy ponieważ nie było tam okresu macierzyńskiego to nie przysługuje? 3. Jeśli ten drugi wychowawczy mi nie przysługuje, to jak najmniej inwazyjnie przeprowadzić z pracodawcą przejście z wychowawczego na L4 (bez konieczności sztucznego powrotu do pracy na jeden dzień). Jakie muszą być wtedy daty na dokumentach rezygnacji z urlopu wychowawczego oraz ewentualnego zwolnienia (przykładowe, ten sam dzień, dwa kolejne)?

Aneta Pietrzak

Radca prawny • Droga do Porozumienia Kancelaria Radcy Prawnego Aneta Pietrzak

access_time15:18 10/01/20

Pani Emilio, poniżej odniosłam się do Pani pytań. W razie dalszych wątpliwości, proszę o wiadomość :) ad 1. Zgodnie z art.12 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie urlopu wychowawczego. Potwierdza to także art. 92§3 pkt. 2 Kodeksu pracy. W związku z powyższym pozostając na urlopie wychowawczym nie może Pani przejść na zwolnienie lekarskie na drugą ciążę ponieważ nie będzie Pani przysługiwać zasiłek chorobowy z tego tytułu. Będzie to możliwe jedynie wtedy, kiedy wróci Pani do pracy na minimum jeden dzień i wtedy przedstawi zwolnienie lekarskie. Art. 1863. Kodeksu Pracy [Rezygnacja z urlopu wychowawczego] Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego: 1)w każdym czasie - za zgodą pracodawcy; 2)po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy. Pozostając na urlopie wychowawczym i rodząc kolejne dziecko nabędzie Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego zgodnie z art. 29 ust.1 pkt.1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Nie może jednak Pani „przejść” na urlop macierzyński po urodzeniu kolejnego dziecka z uwagi na fakt, że przebywa Pani na urlopie wychowawczym na pierwsze dziecko. Nie można przebywać na dwóch urlopach z tytułu macierzyństwa jednocześnie. Dopiero po zakończeniu urlopu wychowawczego będzie mogła Pani przejść na urlop macierzyński bądź rodzicielski odejmując od sumy urlopu różnicę dni pomiędzy dniem porodu, a dniem zakończenia urlopu wychowawczego. ad 2. Po zakończeniu urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko nabędzie Pani prawo do urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego na drugie dziecko. Suma dni urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego zostanie wtedy pomniejszona o liczbę dni od dnia porodu (drugiego dziecka) do dnia zakończenia urlopu wychowawczego (na pierwsze dziecko). Urlop wychowawczy przysługuje na każde dziecko. Zgodnie z art. 186§2 Kodeksu Pracy Wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy. Urlop jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. ad 3. Niestety nie ma możliwości przejścia na zwolnienie lekarskie ciążowe bez powrotu do pracy. Zgodnie z art.12 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie urlopu wychowawczego.

Każdy problem wymaga indywidualnego podejścia do jego rozwiązania, dlatego nie wyświetlamy dalszej części udzielonej przez prawnika odpowiedzi. Znalazłeś się w podobnej sytuacji? Zapytaj prawnika i zobacz jak możemy Ci pomóc.

Zadaj pytanie