Uwaga!

error..

OK

Potwierdzenie akcji

error..

OK Anuluj

Logowanie Klient/Ekspert

DOŁĄCZ DO NAS
I ZARABIAJ W BRANŻY PRAWNEJ ONLINE

Nie czekaj. Dołącz już dziś!

Pozyskuj klientów i kolejnych partnerów.

Otrzymuj prowizję od każdego klienta, który zgłosił się z Twojego polecenia i skorzystał z dowolnej usługi lexnonstop.com

Zarabiaj nawet do 41% + nadprowizja!

Dołącz do programu Zaloguj się do konta partnera

Nie pamiętasz hasła?

Wprowadź swój adres e-mail lub login.

Pytania i odpowiedzi

Na forum publikujemy wybrane pytania naszych użytkowników wraz z odpowiedziami ekspertów. Zobacz o co pytają i jakie dostają odpowiedzi. Jeśli też masz problem, który chcesz skonsultować z jednym z naszych prawników, już teraz zadaj pytanie.

Zadaj pytanie

Podważenie testamentu

Problem z testamentem odręcznym. Jedną z trzech spadkobierców i( to nie jestem ja) jest w posiadaniu dokumentu- testamentu odręcznego. Czy jeśli ta osoba po kryjomu dogada się z głównym spadkobiercą to jestem w stanie jakoś dochodzić swoich praw jeśli wiem że spadkodawca zapisał mi 20 procent spadku? Nie mam żadnych niestety innych dowodów. Tylko screen z tą osobą w których rozmawiamy o spadku na Messenger

Zobacz odpowiedź

Dziedziczenie spadku

Witam, mojej mamie (ma 2 braci) rodzice przekazali dom wraz z gospodarstwem na podstawie umowy przekazania gospodarstwa rolnego 6 grudnia 1989. Czy w momencie śmierci dziadków - bracia mamy mają podstawy prawne aby ubiegać o spłatę części wartości majątku który otrzymała mama z tytułu zachówku lub innego? Czy ewentualne przepisanie aktu własności na mnie mogłoby unieważnić roszczenia ze strony braci oraz ich dzieci?

Zobacz odpowiedź

Przywłaszczenie mienia przez pracownika

Dzień dobry. Zatrudniony przez naszą spółkę pracownik zdalny, został zwolniony na początku marca 2021 roku z powodu porzucenia pracy. Do tej pory nie zwrócił służbowego telefonu komórkowego. Wysyłane były wielokrotnie wezwania przez e-mail, sms oraz listownie. Na wezwania nie ma żadnego odzewu. W jaki sposób wyegzekwować zwrot telefonu? Czy sprawę zgłosić na policję (jeżeli tak to na podstawie jakiego przepisu?) czy od razu do Sądu? Telefon był zakupiony na firmę - mamy fakturę.

Zobacz odpowiedź

Zrzeczenie się alimentów

Chciałabym zapytać o sprawę związaną z alimentami.Jestem pełnoletnia, a mój tata nadal wspomaga mnie alimentami. Ze względu na to, że zarabiam już wystarczająco aby się utrzymać, chciałabym prawnie zrzec się alimentów. Jak to zrobić? Jest jakiś sposób, w którym tata nie musiałby po to przyjeżdżać do Polski? Mieszka w Anglii, a ze względu na pandemię jest to teraz utrudnione.

Zobacz odpowiedź

Wynajem lokalu usługowego

Chcę wynająć lokal usługowy który posiada zezwolenie Urzędu miasta na prowadzenie w nim działalności usługowo handlowej i jest to zgodne w zakresie zagospodarowania przestrzennego. Mam najemcę który chce otworzyć przychodnię weterynaryjną. Czy taki lokal z zezwoleniem usługowo handlowym spełnia rolę przychodni weterynaryjne? Czy są potrzebne na to dodatkowe zgody, zaświadczenia administracyjne wymagane prawnie żeby móc użytkować ten lokal w formie przychodni weterynaryjnej?

Zobacz odpowiedź

Mobbing w pracy

Witam, jakiś czas temu otrzymałem od swojego byłego pracodawcy pismo wzywające do usunięcia negatywnej opinii na jednym z portali. Opinia ta została usnięta miesiąc po publikacji z mojej prośby na co mam dowód w postaci wymiany wiadomości z admistracją portalu. Poprzedni pracodawca groził mi telefonicznie że jeśli nie usunę tego wpisu będę miał nieprzyjemności. Niestety nie mam nagrania lecz świada danej rozmowy. Mój były przełożony notoryczmnie stosował mobbing w moją stronę m.in obrażając mnie, wyśmiewając mnie przy innych pracownikach w obecności mojej osoby i za moimi plecami. Posiadam świadków zaistniałych sytuacji, wszystko trwało ponad 6 miesięcy. Co mogę zrobić w tej sprawie?

Zobacz odpowiedź

Obostrzenia dla przedsiębiorców

Prowadzimy zajęcia/warsztaty dla dzieci (7-12lat) z robotyki i programowania. Nie jesteśmy placówką oświatową i nie jesteśmy w systemie oświaty. Firma to jednoosobowa działalność gospodarcza świadcząca usługę edukacyjną. Uczestnikami są dzieci w stałych grupach, zapisanymi we wrześniu na rok szkolny 2020/21. Z rodzicami jesteśmy związani rocznymi umowami. Grupy liczą od 7-11 osób. Czy w obecnym czasie firma może prowadzić zajęcia? Na jakich zasadach? Czy obowiązują nas limity uczestników?

Zobacz odpowiedź

Rynek wtórny - zakup mieszkania

Dzień dobry, dokonałam zakupu mieszkania z rynku wtórnego od spółki, której to siedziba była zarejestrowana gdzie indziej niż w lokalu, który nabyłam. W akcie notarialnym jest zapis, że w lokalu nie jest prowadzona żadna działalność, ani nie toczy się żadne postępowanie egzekucyjne itp. Sprawdziłam wpisy w CEIDG i OWG, aby zobaczyć, czy na pewno nic nie jest tam zarejestrowane. Pod adresem lokalu jest wpisana inna firma, jako stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej. Co w tym przypadku,czy właściciel zapomniał to wykreślić, zmienić? Jeśli w akcie notarialnym była informacja o braku działalności pod tym adresem,to znaczy, że właściciel poświadczył nieprawdę?

Zobacz odpowiedź

Prawo do renty socjalnej

Dzień dobry, pobieram rentę socjalną (jestem osobą niepełnosprawną, mam orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności). Od 2020 roku pracuje w ramach umów o dzieło, które są zawierane przez portal Useme (odlicza się od nich jedynie PIT) Czy w takiej sytuacji mam obowiązek informować ZUS o swoim dodatkowym przychodzie w celu weryfikacji przez ten organ wypłacanego mi świadczenia? Czy obowiązują mnie podane przez ZUS kwoty graniczne dopuszczalnego miesięcznego przychodu?

Zobacz odpowiedź

Odstąpienie od umowy najmu

Mam problem z osobą, która wynajmowała ode mnie mieszkanie. Miałam umowę na czas określony, kolejna nie została podpisana ze względu na COVID, więc ustaliliśmy ustnie, że jak wszystko ustąpi to podpiszemy. Niestety w międzyczasie najemca zrezygnował z mieszkania w połowie miesiąca, nie płacąc już mi czynszu. Kaucji nie wystarczyło na pokrycie. Proszę o przeanalizowanie sprawy i poradę w tym zakresie .

Zobacz odpowiedź