Uwaga!

error..

OK

Potwierdzenie akcji

error..

OK Anuluj

Logowanie Klient/Ekspert

DOŁĄCZ DO NAS
I ZARABIAJ W BRANŻY PRAWNEJ ONLINE

Nie czekaj. Dołącz już dziś!

Pozyskuj klientów i kolejnych partnerów.

Otrzymuj prowizję od każdego klienta, który zgłosił się z Twojego polecenia i skorzystał z dowolnej usługi lexnonstop.com

Zarabiaj nawet do 41% + nadprowizja!

Dołącz do programu Zaloguj się do konta partnera

Nie pamiętasz hasła?

Wprowadź swój adres e-mail lub login.

Pytania i odpowiedzi

Na forum publikujemy wybrane pytania naszych użytkowników wraz z odpowiedziami ekspertów. Zobacz o co pytają i jakie dostają odpowiedzi. Jeśli też masz problem, który chcesz skonsultować z jednym z naszych prawników, już teraz zadaj pytanie.

Zadaj pytanie

Odstąpienie od umowy najmu

Mam problem z osobą, która wynajmowała ode mnie mieszkanie. Miałam umowę na czas określony, kolejna nie została podpisana ze względu na COVID, więc ustaliliśmy ustnie, że jak wszystko ustąpi to podpiszemy. Niestety w międzyczasie najemca zrezygnował z mieszkania w połowie miesiąca, nie płacąc już mi czynszu. Kaucji nie wystarczyło na pokrycie. Proszę o przeanalizowanie sprawy i poradę w tym zakresie .

Zobacz odpowiedź

Co zrobić kiedy najemnca nie płaci za czynsz?

Najemca nie płaci w terminie ani za prąd ani czynsz. Wiem też, że jest niewypłacalny. Chcę szybko ''wyprowadzić go''. Umowa najmu okazjonalna, jest akt notarialny. Najemca mimo upomnień nie dosłał oświadczenia właściciela innego lokalu art 19a (do czego się zobowiązał w umowach). Przysłał tylko przed wydaniem kluczy zdjęcie oświadczenie, ale oryginału nigdy nie otrzymałam. Niestety zgłosiłam umowę do US po terminie 14 dni, co mogę zrobić w tej sytuacji?

Zobacz odpowiedź

Wspólny zakup mieszkania przed ślubem

Wraz z partnerem planujemy zakup domu, ale nie jesteśmy w związku małżeńskim. Chcemy, aby umowa była podpisana na Nas oboje, tak, abyśmy oboje byli równymi właścicielami. Całość domu będzie kupowana za gotówkę z dochodów jednego z partnerów. Druga osoba nie dokłada się finansowo.Jak wygląda prawnie taka sytuacja? Czy możemy być właścicielami oboje?

Zobacz odpowiedź

Wypowiedzenie umowy przez pracownika a odprawa

Dostałam wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Obecnie pracuję od 01.10.2018 roku bez żadnej przerwy.. Wypowiedzenie dostałam ze względu na likwidację miejsca pracy wraz z innymi osobami. Chciałabym dowiedzieć się czy przysługuje mi odprawa i co muszę jeszcze zrobić, by zakończyć tę współpracę jak najkorzystniej.

Zobacz odpowiedź

Zwrot zadatku za wesele.

Proszę o informację, czy właścicielka sali weselnej może nie oddać nam wpłaconego zadatku, a potem wpłaconej zaliczki? Przyjęcie miało odbyć się 4.07.2020. W kwietniu 2020 podpisaliśmy aneks i przenieśliśmy imprezę na 6.11.2020. Na dzień dzisiejszy sala mieści się w 4 strefie. Czy właścicielka ma prawo nie oddać pieniędzy? Proszę o informację oraz o pomoc.

Zobacz odpowiedź

Rezygnacja z odmowy przyjecia spadku

W marcu ego roku zmarł mój tato. W testamencie zapisał naszej mamie mieszkanie oraz prawo do grobu w Krakowie. Razem z bratem złożyliśmy pismo o przejęcie spadku po tacie, przez nasza mamę oraz zrzekliśmy się udziałów wynikających z praw do zachowku dla nas. Zrobiliśmy źle, bo nasza mama ze względu na stan zdrowia, robi coraz większe głupoty w bankach i w rodzinie itd. Czy możemy odwołać to przejecie spadku? Co mamy zrobić?

Zobacz odpowiedź

Formalności podatkowe dla osób powracających do Polski

Od prawie 10 lat mieszkam i pracuję w Wielkiej Brytanii. W tym roku planuję powrót na stałe do Polski. W chwili obecnej przebywam w Polsce, ponieważ moja praca pozwala mi na pracę zdalną, ale oficjalny powrót planuję pod koniec roku, kiedy to kończy mi się kontrakt z obecnym pracodawcą. Czy kontynuując pracę dla zagranicznego pracodawcy muszę zmienić rezydencję podatkową i zacząć rozliczać się z podatków w Polsce już teraz, czy dopiero od nowego roku? Czy od oszczędności i inwestycji giełdowych zgromadzonych podczas mojego życia za granicą będę musiał zapłacić podatek w Polsce?

Zobacz odpowiedź

Pożyczka dla znajomego

Dzień dobry, chciałabym dokonać pożyczki znajomemu w wysokości kilku tysięcy złotych. Pożyczka będzie bezterminowa. Czy mogę wstępnie za rok poprosić o zwrot w ciągu 3 miesięcy? Czy można wystawić weksel?

Zobacz odpowiedź

Zakaz konkurencji a odszkodowanie

Witam. Rozwiązałem umowę o pracę. Obowiązuje mnie umowa o zakazie konkurencji, w której jest zapis o ratach miesięcznych odszkodowania płatnych na koniec miesiąca. Rozumiem, że data zapłaty to dzień, w którym pieniądze mają być na koncie. Do dnia wczorajszego taka płatność nie nastąpiła. Czy zgodnie z § 2 art. 1012 kodeksu pracy zakaz konkurencji przestaje obowiązywać ? Czy pracodawca jest zobligowany mimo tego do wypłaty odszkodowania ? W umowie jest zapis, że przestaje ona obowiązywać, jeśli płatność jest przeterminowana 30 dni. Czy w świetle wyroku SN z 2014 ten zapis obowiązuje ?

Zobacz odpowiedź

Czy można nie spłacać pożyczonych pieniędzy?

Czy dłużnik ma prawo do uchylenia się od spłaty pożyczki, na którą została zawarta umowa podpisana własnoręcznie przez dłużnika na jego warunkach 1 września 2017 roku- jeśli częściowo ją już spłacił przez komornika ? Czy jako wierzyciel muszę odpowiadać na pismo pełnomocnika dłużnika odnośnie oświadczenia woli o uchyleniu się od skutków prawnych zawartej umowy z dnia 22 września br. otrzymanego 5.10.br, oraz że pełnomocnik dłużnika zarzuca mi, że jego mocodawca nie otrzymał żadnej kwoty tytułem pożyczki a środki przekazywałem przelewami bankowymi. Dłużnik przed rokiem zapewniał, że weźmie kredyt i spłaci zadłużenie, chciał także negocjować warunki umowy. W oświadczeniu o uchyleniu się od skutków prawnych zawartej umowy fałszywie oskarżył moich rodziców o groźby kierowane pod jego adresem, co miało spowodować obawę o zdrowie i życie oraz bezpieczeństwo dłużnika i jego rodziny, a także utraty dobrego imienia w przypadku rozpowszechniania kłamliwych twierdzeń na jego temat.

Zobacz odpowiedź