Uwaga!

error..

OK

Potwierdzenie akcji

error..

OK Anuluj

Logowanie Klient/Ekspert

DOŁĄCZ DO NAS
I ZARABIAJ W BRANŻY PRAWNEJ ONLINE

Nie czekaj. Dołącz już dziś!

Pozyskuj klientów i kolejnych partnerów.

Otrzymuj prowizję od każdego klienta, który zgłosił się z Twojego polecenia i skorzystał z dowolnej usługi lexnonstop.com

Zarabiaj nawet do 41% + nadprowizja!

Dołącz do programu Zaloguj się do konta partnera

Nie pamiętasz hasła?

Wprowadź swój adres e-mail lub login.

Pytania i odpowiedzi

Na forum publikujemy wybrane pytania naszych użytkowników wraz z odpowiedziami ekspertów. Zobacz o co pytają i jakie dostają odpowiedzi. Jeśli też masz problem, który chcesz skonsultować z jednym z naszych prawników, już teraz zadaj pytanie.

Zadaj pytanie

Wspólny zakup mieszkania przed ślubem

Wraz z partnerem planujemy zakup domu, ale nie jesteśmy w związku małżeńskim. Chcemy, aby umowa była podpisana na Nas oboje, tak, abyśmy oboje byli równymi właścicielami. Całość domu będzie kupowana za gotówkę z dochodów jednego z partnerów. Druga osoba nie dokłada się finansowo.Jak wygląda prawnie taka sytuacja? Czy możemy być właścicielami oboje?

Zobacz odpowiedź

Wypowiedzenie umowy przez pracownika a odprawa

Dostałam wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Obecnie pracuję od 01.10.2018 roku bez żadnej przerwy.. Wypowiedzenie dostałam ze względu na likwidację miejsca pracy wraz z innymi osobami. Chciałabym dowiedzieć się czy przysługuje mi odprawa i co muszę jeszcze zrobić, by zakończyć tę współpracę jak najkorzystniej.

Zobacz odpowiedź

Zwrot zadatku za wesele.

Proszę o informację, czy właścicielka sali weselnej może nie oddać nam wpłaconego zadatku, a potem wpłaconej zaliczki? Przyjęcie miało odbyć się 4.07.2020. W kwietniu 2020 podpisaliśmy aneks i przenieśliśmy imprezę na 6.11.2020. Na dzień dzisiejszy sala mieści się w 4 strefie. Czy właścicielka ma prawo nie oddać pieniędzy? Proszę o informację oraz o pomoc.

Zobacz odpowiedź

Rezygnacja z odmowy przyjecia spadku

W marcu ego roku zmarł mój tato. W testamencie zapisał naszej mamie mieszkanie oraz prawo do grobu w Krakowie. Razem z bratem złożyliśmy pismo o przejęcie spadku po tacie, przez nasza mamę oraz zrzekliśmy się udziałów wynikających z praw do zachowku dla nas. Zrobiliśmy źle, bo nasza mama ze względu na stan zdrowia, robi coraz większe głupoty w bankach i w rodzinie itd. Czy możemy odwołać to przejecie spadku? Co mamy zrobić?

Zobacz odpowiedź

Formalności podatkowe dla osób powracających do Polski

Od prawie 10 lat mieszkam i pracuję w Wielkiej Brytanii. W tym roku planuję powrót na stałe do Polski. W chwili obecnej przebywam w Polsce, ponieważ moja praca pozwala mi na pracę zdalną, ale oficjalny powrót planuję pod koniec roku, kiedy to kończy mi się kontrakt z obecnym pracodawcą. Czy kontynuując pracę dla zagranicznego pracodawcy muszę zmienić rezydencję podatkową i zacząć rozliczać się z podatków w Polsce już teraz, czy dopiero od nowego roku? Czy od oszczędności i inwestycji giełdowych zgromadzonych podczas mojego życia za granicą będę musiał zapłacić podatek w Polsce?

Zobacz odpowiedź

Pożyczka dla znajomego

Dzień dobry, chciałabym dokonać pożyczki znajomemu w wysokości kilku tysięcy złotych. Pożyczka będzie bezterminowa. Czy mogę wstępnie za rok poprosić o zwrot w ciągu 3 miesięcy? Czy można wystawić weksel?

Zobacz odpowiedź

Zakaz konkurencji a odszkodowanie

Witam. Rozwiązałem umowę o pracę. Obowiązuje mnie umowa o zakazie konkurencji, w której jest zapis o ratach miesięcznych odszkodowania płatnych na koniec miesiąca. Rozumiem, że data zapłaty to dzień, w którym pieniądze mają być na koncie. Do dnia wczorajszego taka płatność nie nastąpiła. Czy zgodnie z § 2 art. 1012 kodeksu pracy zakaz konkurencji przestaje obowiązywać ? Czy pracodawca jest zobligowany mimo tego do wypłaty odszkodowania ? W umowie jest zapis, że przestaje ona obowiązywać, jeśli płatność jest przeterminowana 30 dni. Czy w świetle wyroku SN z 2014 ten zapis obowiązuje ?

Zobacz odpowiedź

Czy można nie spłacać pożyczonych pieniędzy?

Czy dłużnik ma prawo do uchylenia się od spłaty pożyczki, na którą została zawarta umowa podpisana własnoręcznie przez dłużnika na jego warunkach 1 września 2017 roku- jeśli częściowo ją już spłacił przez komornika ? Czy jako wierzyciel muszę odpowiadać na pismo pełnomocnika dłużnika odnośnie oświadczenia woli o uchyleniu się od skutków prawnych zawartej umowy z dnia 22 września br. otrzymanego 5.10.br, oraz że pełnomocnik dłużnika zarzuca mi, że jego mocodawca nie otrzymał żadnej kwoty tytułem pożyczki a środki przekazywałem przelewami bankowymi. Dłużnik przed rokiem zapewniał, że weźmie kredyt i spłaci zadłużenie, chciał także negocjować warunki umowy. W oświadczeniu o uchyleniu się od skutków prawnych zawartej umowy fałszywie oskarżył moich rodziców o groźby kierowane pod jego adresem, co miało spowodować obawę o zdrowie i życie oraz bezpieczeństwo dłużnika i jego rodziny, a także utraty dobrego imienia w przypadku rozpowszechniania kłamliwych twierdzeń na jego temat.

Zobacz odpowiedź

Odpowiedzialność za długi

Dzień dobry! Mój ojciec jest bardzo chory, możliwe, że to jego ostatnie tygodnie/miesiące życia. Prawdopodobnie ma długi, do których nie chce się przyznać. Nie posiada majątku, za wyjątkiem paru tysięcy w banku. Czy istnieje opcja, aby nie dziedziczyć po nim ewentualnych długów oraz czy można wypłacić te pieniądze z konta bankowego tak aby nikt później ich od nas nie egzekwował (oczywiście jeśli byśmy się zrzekli spadku)?

Zobacz odpowiedź

Zmuszenie do nadgodzin i pracy w sobotę.

Witam, pracuję w fabryce. Regularnie jesteśmy zmuszane do pracy powyżej 8 godzin na dobę lub w soboty. Jeśli ktoś nie chce zostać dłużej jest zastraszany, że ten dzień nie zostanie mu zaliczony. Dodatkowo dyrektor twierdzi, że ma prawo wymagać i musimy tak pracować, bo jest taka potrzeba. Zamawia dowóz z pracy na późniejszą godzinę (część z nas jeździ busem) i nie mamy wyjścia tylko zostać w pracy. Stwierdził, że może nam załatwić mieszkania i wtedy musimy być na zawołanie. Jak słyszy, że jest nam ciężko to po prostu z nas się śmieje, że to nie jest ciężka praca .Linia montażowa jest tak podkręcona, że nie możemy dbać o jakość, a wtedy są do nas pretensje, że źle pracujemy. Chcemy pracować, ale w takich warunkach jest bardzo ciężko, a w okolicy nie ma innej pracy. Proszę o poradę, czy i na ile godzin dodatkowo musimy się zgodzić i na jakich warunkach? Co mamy powiedzieć w takiej sytuacji?

Zobacz odpowiedź