Negocjacje z bankiem 

Jednym ze sposobów może być podjęcie negocjacji ze swoim bankiem. Jeśli brałeś kredyt z wkładem własnym poniżej 20% i już spłaciłeś tę część wkładu, to tym bardziej warto negocjować – zaleca ekspertka Bernardeta. W sytuacji, gdy bank nie wyrazi zgody na obniżenie raty, możesz przenieść kredyt do innego banku

Przeniesienie kredytu 

Kolejnym rozwiązaniem, które może pomóc w obniżeniu raty, jest refinansowanie kredytu – przeniesienie go do innego banku. Obecnie banki dysponują ofertami o coraz niższych marżach. Co to dla nas znaczy? Warto śledzić oferty banków, by w odpowiednim momencie przenieść kredyt. 

Przypomnę, że oprocentowanie zmienne składa się ze zmiennego wskaźnika referencyjnego, np. WIBOR 3M lub 6M oraz marży. O ile marża jest stała w całym okresie kredytowania, o tyle WIBOR jest zmienny i zależy od polityki NBP – zaznacza agentka nieruchomości. 

Wydłużenie okresu kredytowania

Jednym z polecanych przez Bernardetę Wiekierę sposobów jest wydłużenie okresu kredytowania. Jest to zwykle możliwe, jeśli nie zaciągnąłeś kredytu na maksymalny okres. Minusem rozwiązania jest to, że spłacisz o wiele więcej odsetek. 

Urlop dla kredytu 

Znaczna część banków pozwala na zawieszenie spłaty kredytu. Wakacje kredytowe można wziąć na trzy lub sześć miesięcy. Nie oznacza to, że ominie cię spłata tych „zamrożonych rat” – zrobisz to w późniejszym terminie. Decydując się na to rozwiązanie, musisz liczyć się z wyższymi odsetkami. 

Konsolidacja kredytu

W przypadku, gdy kredytobiorca posiada kilka innych kredytów, warto rozważyć konsolidacjęKredyt konsolidacyjny zwykle udzielany jest na dłuższy okres, co da Ci jedną niższą ratę – tłumaczy ekspertka kredytowa. Pamiętajmy, że to rozwiązanie wiąże się z większymi kosztami – dłuższy okres spłaty.

Sposobów na zmniejszenie raty kredu hipotecznego może być kilka. Warto rozważyć każdą z nich, aby korzystnie zakończyć swoją historię kredytową. Więcej pomocnych sposobów znajdziecie na blogu naszej ekspertki Bernardety Wiekiery.

Borykasz się z windykacją zobowiązań? Skorzystaj z pomocy profesjonalnych prawników, decydując się na poradę prawną online

 

*Bernardeta Wiekiera to ekspert kredytowy i agent nieruchomości. Od 2018 roku prowadzi bloga o nieruchomościach i finansach, w którym omawia zagadnienia związane z ich sprzedażą, zakupem, najmem oraz ich finansowaniem. To spora dawka wiedzy na temat nieruchomości i finansów. https://bwnieruchomosci.pl