Zmiany podatkowe 2023 – co musisz wiedzieć?
Rok 2022 powoli dobiega końca, co oznacza, że zbliża się wiele nowości. Wiele zmian podatkowych pojawi się już od 1 stycznia 2023 roku. Czego możemy się spodziewać? Które z nich dotyczą Ciebie? Sprawdź sam.
Prawo podatkowe

Najem prywatny – tylko ryczałt
Jedne z pierwszych zmian podatkowych odczują najemcy prywatnych mieszkań. Już od 1 stycznia 2023 prywatny najem będzie możliwy tylko w rozliczeniu ryczałtowym – od przychodów ewidencyjnych. Z tego względu zniknie możliwość rozliczenia najmu prywatnego na zasadach ogólnych – co było bardzo korzystne dla wielu klientów. W wielu przypadkach taka forma dawała najemcom możliwość niepłacenia podatku.
Zmiana formy opodatkowania
Przedsiębiorcy, którzy wybrali formy opodatkowania w postaci liniowej lub ryczałtowej, będą mogli je zmienić w ciągu roku na zasady ogólne. Wystarczy, że do 2 maja 2023 r. złożą PIT-36, a nie PIT-36L lub PIT-28.
Amortyzacja mieszkań – to koniec
W 2022 roku funkcjonowała możliwość amortyzacji mieszkań kupionych do końca grudnia 2021. Od 1 stycznia 2023 roku amortyzacja mieszkań przestanie funkcjonować. Wprowadzone zmiany dotyczą osób fizycznych i przedsiębiorców.
PIT-28 – wydłużony termin
Od 2023 roku zostanie również wydłużony termin złożenia PIT-28. Dotychczas obowiązkowym terminem był koniec lutego. Od nowego roku podatnicy będą mieli czas do końca kwietnia.
Kwota wolna od podatku – wieloetatowcy
Od 1 stycznia 2023 r. osoby, które pracują na kilka etatów mogą rozliczyć kwotę wolną od podatku w maksymalnie u trzech pracodawców.
Pracownik może prosić w deklaracji PIT-2 o pomniejszenie zaliczki na podatek.
- 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (300 zł) – jeśli pracujesz u jednego pracodawcy;
- 1/24 kwoty zmniejszającej podatek (150 zł) – jeśli pracujesz u dwóch pracodawców;
- 1/36 kwoty zmniejszającej podatek (100 zł) – jeśli pracujesz u trzech pracodawców.
*Skorzystaj z pomocy profesjonalnych prawników, decydując się na poradę prawną online.