Zakaz zbliżania się – nowe przepisy
Ofiary przemocy domowej mogą wystąpić o zakaz zbliżania się dla oprawcy. Zwykle procedury w tej sprawie potrzebowały sporo czasu. Teraz jednak przyspieszono ten proces, dzięki temu, że policjant może wydać takowy zakaz.
Prawo cywilne

Zakaz zbliżania się od policjanta
Od 15 sierpnia 2023 r. to policjant może wydać zakaz zbliżania się w rozumieniu norm zapisanych w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy domowej. Takie same uprawnienia ma żandarm wojskowy.
Zakaz zbliżania się w rozumieniu prawnym
Zakaz zbliżania się może zostać orzeczony w przypadku osoby, która stwarza zagrożenia dla życia lub zdrowia ofiary przemocy domowej. Mowa tutaj dokładnie o jednorazowym lub powtarzającym się umyślnym działaniu wykorzystującym przewagę fizyczną, psychiczną albo ekonomiczną, co narusza prawa drugiej osoby. Definicja obejmuje również czyny naruszające godność, nietykalność cielesną lub seksualną, naruszenie prywatności i poniżanie. W przypadku któregokolwiek z czynów policjant może zakazać oprawcy zbliżania się do ofiary.
Zakaz kontaktu – w jakich przypadkach?
Istnieje również możliwość orzeczenie zakazu kontaktu. Stosuje się go w takich samych przypadkach jak zakaz zbliżania się. Zakaz kontaktu obejmuje nie tylko kontakty osobiste, ale także te za pośrednictwem Internetu (w tym mediów społecznościowych), poczty i maila.
Zakaz wstępu – kiedy?
Można również wystąpić o zakaz wstępu. Przyda się on w przypadku ofiar przemocy, które uczęszczają do placówek oświatowych, sportowych i do pracy. Policjant może wydać zakaz wstępu, jeśli życie i zdrowie ofiar jest zagrożone. Nie działa to jednak w przypadku, gdy oprawca też jest zatrudniony w danym miejscu pracy bądź uczy się w placówce.
Wszystkie zakazy jednocześnie
Wszystkie opisane wyżej zakazy mogą być stosowane łącznie w tym samym czasie. To, co jest jednak najważniejsze to czas realizacji. Teraz ofiary otrzymują niezbędną pomoc o wiele szybciej.
Jak szybko działają przepisy?
Policjant może nałożyć zakaz już w momencie interwencji – można podjąć takie kroki po zgłoszeniu stosowania przemocy domowej.