ZAiKS na weselu – czyli kto płaci za muzykę na twoim weselu?
Wesele kojarzy nam się z dobrą zabawą, a więc i z dobrą muzyką, która porywa gości na parkiet. Żebyśmy jednak mogli bawić się przy żwawych dźwiękach, to musimy za nie zapłacić. Zabawa bez opłaconego ZAiKS-u może skutkować dotkliwymi karami. Kto powinien o to zadbać? Odpowiadamy.
Prawo umów

ZAiKS – co to jest?
ZAiKS, czyli Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych zrzesza piosenkarzy, kompozytorów, choreografów i wielu innych artystów. Stowarzyszenie pobiera i przekazuje twórcom (i innym uprawnionym) tantiemy należne za korzystanie z przysługujących im praw autorskich. Opłata do ZAiKS-u pozwala na ochronę praw autorskich artystów, co sprawia, że możemy na weselach słuchać największych przebojów.
Ile wynosi opłata za ZAiKS?
Jeśli pojawiają się goście – czyli np. na weselu, którzy słuchają muzyki i bawią się do niej, to trzeba opłacić ZAiKS. W tym przypadku ważne są informacje, takie jak:
- rodzaj lokalu,
- lokalizacja (w większych miastach, jak warszawa, cena może być wyższa).
- liczba gości, rodzaj muzyki,
- wynagrodzenie wykonawcy.
To od tego ostatniego zależy, jaką stawkę przyjdzie nam zapłacić – ZAiKS wynosi 10% wynagrodzenia wykonawcy.
Kto płaci za ZAiKS na weselu?
Ustawa nie określa precyzyjnie, kto w takim przypadku musi wnieść opłatę – czy ma być to para młoda, czy zespół. Często jest tak, że odpowiedzialność spada na parę młodą – to ona musi dopilnować, żeby wszystko było zgodne z prawem, w końcu nikt nie chce kontroli na własnym ślubie. Warto jednak porozmawiać z managerem sali weselnej i zapytać, czy nie mają stałej licencji ZAiKS, wtedy też problem sam się rozwiązuje. Najczęściej jednak zdarza się, że opłatą za ZAiKS zajmuje się DJ lub zespół weselny.
Kara za nieopłacony ZAIKS
Jeżeli organizujesz wesele i wynajmujesz DJ-a lub zespół, a nie zadbasz o ZAiKS, to niestety mogą cię spotkać przykre konsekwencje. Jeśli jednak organizatorem imprezy jest sala weselna, która również dba o oprawę muzyczną, to takie kwestie leżą po jej stronie - ty nie musisz się martwić o karę. Nieopłacenie ZAiKS-u może skończyć się rozprawą sądową lub zakończyć się podwójnym pokryciem kosztów licencji.
Skorzystaj z pomocy profesjonalnych prawników, decydując się na poradę prawną online.