Wynajem przez firmę lub osobę prywatną

W Polsce cudzoziemcy mogą wynająć mieszkanie od osoby prywatnej bądź od profesjonalnej firmy. Prywatni właściciele mieszkań często bywają jednak podejrzliwi w stosunku do cudzoziemców. Obawiają się, że Ci nie będą płacić należności za wynajem, a dodatkową przeszkodę często stwarza bariera językowa. Firmy zajmujące się nieruchomościami, mają wypracowany system, który pozwala na sprawniejszy kontakt i współpracę z cudzoziemcami. Mogą oni wynająć mieszkanie jeszcze przed przyjazdem do Polski, co nierzadko stanowi problem w przypadku prywatnych mieszkań.

Jednak spójrzmy prawdzie w oczy – to od prywatnych najemców najczęściej decydują się wynajmować cudzoziemcy.

Kwestie prawne

Formalnie nie ma żadnych odmiennych kwestii prawnych względem wynajmu mieszkania osobie spoza naszego kraju. Warto jednak pamiętać o tym, aby zweryfikować tożsamość potencjalnego najemcy. W przypadku obcokrajowców powinniśmy sprawdzić paszport i kartę pobytu – jeśli już została wydana.

Warto również porozmawiać z potencjalnym najemcą, dowiedzieć się o nim czegoś więcej, żeby wiedzieć mniej więcej, jaką jest osobą.

Umowa najmu dla obcokrajowca

Umowa najmu podpisywana z cudzoziemcem powinna być stworzona w dwóch językach – angielskim i polskim. Pod względem prawnym wynajmujący nie ma obowiązku sporządzać umowy w języku angielskim. Niemniej warto zadbać o to, aby wynajmujący rozumiał dokładnie treść umowy i mógł spełnić określone warunki. Dlatego też wynajmujący powinien zadbać o umowę w dwóch wersjach językowych, żeby i on na tym nie stracił.

Pamiętajmy, że czas najmu nie powinien przekraczać terminu pozwolenia na pobyt w Polsce. Co ważne, wynajmujący ma prawo poprosić najemcę (przed podpisaniem umowy) o przedłożenie zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości uzyskiwanych zarobków.

Meldunek obcokrajowca

Obcokrajowcy przebywający na terenie Polski dłużej niż 30 dni, powinni być zameldowani na pobyt stały lub tymczasowy. Formalności związane z meldunkiem można wykonać w urzędzie lub za pośrednictwem Internetu. Właściciel nieruchomości nie musi być obecny przy tym procesie, najemca może zrobić to sam. Pamiętajmy, że zameldowanie cudzoziemca w nie daje mu prawa do nieruchomości – czego często obawiają się wynajmujący.

W przypadku wynajmu pojawia się również kwestia rodzaju umowy – okazjonalna czy tradycyjna? Ta pierwsza jest korzystniejsza dla wynajmującego. Dlaczego? Bo w przypadku umowy okazjonalnej wypowiedzenie umowy jest możliwe od razu. Zatem jeśli najemca nie będzie wywiązywał się ze swoich obowiązków płatniczych, wynajmujący może zażądać natychmiastowej wyprowadzki. W tym typie umowy należy jednak wskazać adres na wypadek eksmisji, co w przypadku cudzoziemców rodzi spory problem, dlatego też umowa tradycyjna sprawdzi się najlepiej.

Wynajem mieszkania obcokrajowcom nie różni się od wynajmu rodakom. Warto jednak pamiętać o sporządzeniu umowy w dwóch wersjach językowych, aby uniknąć nieporozumień, spowodowanych bariera językową. Czy ryzyko wynajmu dla cudzoziemców jest większe? Niekoniecznie. Wynajem mieszkania zawsze niesie ze sobą ryzyko strat. Niezależnie od tego czy najemcą jest Polak czy cudzoziemiec.