Upadłość banku a spłata kredytu
Choć upadłość tak ogromnej instytucji jak bank wydaje się niemożliwa, to czasami obserwujemy to w Polsce. Winna nierzadko jest sytuacja polityczno-gospodarcza, która doprowadza do takich skutków. Co jednak mają zrobić kredytobiorcy w przypadku upadłości banku? Odpowiadamy.
Prawo bankowe

Upadłość banku – z czym się wiąże?
Upadłość banku jest związana z jego niewypłacalnością. Mowa tu o sytuacji, kiedy bilans sporządzony na koniec okresu sprawozdawczego pokazuje, że aktywa banku nie wystarczą na zaspokojenie jego zobowiązań. W momencie ogłoszenie upadłości banku cały jego majątek staje się masą upadłości i staje się własnością syndyka.
Ponadto ogłoszenie upadłości przez bank wiąże się z:
- usunięciem organów zarządzających i nadzorczych;
- rozwiązaniem zarządu komisarycznego, powołania kuratora oraz uprawnień likwidatora;
- usunięciem uprawnień osób, które należały do organów banku.
Upadłość banku – co dzieje się z kredytem?
Niestety upadłość banku nie zwalnia z obowiązku spłaty kredytu – umowa nie wygasa w tym przypadku. Kredytobiorca jest dalej zobowiązany do wpłacania rat na wskazany rachunek bankowy.
Za sprawą ogłoszenia upadłości dotychczasowe prawa i obowiązki banku przechodzą na inna instytucje. To ona ma obowiązek poinformować kredytobiorcę o tym, jak będzie wyglądać dalsza współpraca.
Upadłość Getin Noble Bank
W ostatnim czasie – dokładnie 20 lipca – ogłoszono upadłość banku Getin Noble Bank. Sytuacja ta wywołała spore poruszenie, wielu klientów banku nie wiedziało, jak ma postępować w nowej sytuacji. Wszyscy wierzyciele banku Getin Noble Bank mieli 30 dni na to, by zgłosić wierzytelność w Krajowym Rejestrze Zadłużonych.
Czym jest zgłoszenie wierzytelności?
Jest to swojego rodzaju pozew przed sądem cywilnym lub gospodarczym. Różnica polega na tym, że może być ono zgłoszone jedynie przez system teleinformatyczny. W zgłoszeniu trzeba przede wszystkim wskazać, ile nam się należy od banku – żądamy tym samym, żeby w postepowaniu upadłościowym zostało uznane nasze roszczenie.
Pamiętaj, że nie wystarczy tylko zgłoszenie wierzytelności, ale trzeba ją też rozliczyć za pośrednictwem potrącenia.
Upadłość banku a frankowicze
Blady strach spada przede wszystkim na frankowiczów, którzy nie mają najłatwiejszego życia z takim kredytem. Chronią ich natomiast rezerwy frankowe, czyli odpisy, których dokonuje bank w rocznym bilansie finansowym – z przeznaczeniem na ewentualne przegrane sprawy sądowe. Wartość rezerw powinna być tożsama z wartością przedmiotu sporu – w tym przypadku z sumą wszystkich wpłat kredytobiorców frankowych. Informacje o rezerwach frankowych są jawne, więc każdy może je sprawdzić.
Wiele osób zastanawia się jednak, co ze sprawami sądowym frankowiczów. W przypadku wspomnianego już banku Getin Noble Bank sprawy powinny być kontynuowane po zgłoszeniu wierzytelności. Trudno jednak wskazać, jaką strategię w tej sprawie przyjmie syndyk i sąd upadłościowy. W takiej kwestii najlepiej mieć prawnika, który pomoże rozwiązać indywidualne przypadki. Możesz skorzystać z porad naszych prawników, którzy znajdą dla ciebie najkorzystniejsze rozwiązanie.