Umowa z zespołem weselnym/DJ-em – o czym musisz pamiętać?
Prawo umów

Co powinno znaleźć się w umowie?
Na początku należy ustalić, czy podpisujemy umowę o dzieło, czy jednak umowę zlecenie. Następnie należy zawrzeć w umowie najważniejsze elementy, takie jak:
- określenie rodzaju umowy,
- oznaczenie daty i miejsca zawarcia umowy,
- oznaczenie stron umowy,
- oświadczenia stron,
- czas obowiązywania umowy,
- określenie sposobu rozwiązania umowy,
- odpowiedzialność stron,
- uzupełnienie treści umowy przez przepisy prawa.
Data i miejsce zawarcia umowy
Wskazanie daty i miejsca zawarcia umowy pomaga w przypadku sytuacji spornych, dlatego należy o tym pamiętać. Dzięki temu możemy skontrolować termin wymagalności świadczeń lub przedawnienia roszczeń.
Strony umowy
Jedną z najistotniejszych elementów jest oczywiście określenie stron umowy między DJ/zespołem muzycznym a klientami. Oczywiście w tej części umowy nie może zabraknąć elementów, takich jak:
- nazwa podmiotu,
- imię i nazwisko,
- adres,
- numer PESEL lub KRS oraz NIP (w przypadku firm),
- numer dowodu osobistego.
Oświadczenia stron
W tej części umowy musi zostać zawarta informacja na temat zobowiązań stron oraz świadczeń, które mają zostać wykonane. Należy dokładnie określić przedmiot umowy. W przypadku DJ-a/zespołu muzycznego należy dokładnie określić, gdzie i w jakim zakresie czasowym ma być wykonywana usługa, określić rodzaj sprzętu. Oprócz tego można też ustalić posiłek dla muzyków, przerwy, zabawy etc.
Rozwiązanie umowy i odpowiedzialność stron
W umowie musi znaleźć się zapis o sposobie rozwiązania umowy. Podwykonawca zwykle pobiera od klientów zadatek lub zaliczkę. W przypadku rozwiązania umowy, ten drugi rodzaj zapłaty przepada – usługodawca nie zwraca go narzeczonym. Warto tutaj ustalić wszelkie szczegółu – co w przypadku zmiany terminu, odwołania imprezy na chwilę przed jej rozpoczęcie, co robić w sytuacji losowej lub epidemiologicznej.
Kiedy umowa jest nieważna?
Umowa staje się nieważna, jeśli znajdują się w niej zapisy lub postanowienia, które celowo wprowadzają w błąd lub omijają przepisy prawa.
Oczywiście umowy na takie usługi mogą mieć różny kształt w zależności od ustaleń i potrzeb. Jeśli jednak nie wiesz, jak dokładnie sporządzić taką umowę, skontaktuj się z naszymi prawnikami, a stworzymy dla Ciebie odpowiedną dokumentację.