Umowa z podwykonawcami ślubnymi – o tym musisz pamiętać
Ślub i wesele to wielki dzień, który pamięta się na całe życie, dlatego też tak ważne jest zadbanie o każdy szczegół. Oczywiście wszyscy skupiają się na strojach, jedzeniu czy muzyce, ale aspekty prawne są równie ważne, jak nie najważniejsze. Na co zwrócić uwagę przy umowach z podwykonawcami, żeby każda ze stron była zadowolona? Podpowiadamy.
Prawo umów

Co powinno się znaleźć w umowie?
Obecnie trudno sobie wyobrazić organizacje wesela, nie podpisując umowy z zespołem muzycznym lub fotografem. W tak ważnym dniu nie można sobie pozwolić na niemiłe niespodzianki. To zabezpieczanie dla obu stron.
To, co na pewno powinno się znaleźć w umowie, to:
- strony umowy – tutaj należy ująć państwa młodych i podwykonawcę, który może działać jako freelancer na umowie o dzieło lub przedsiębiorca z własną działalnością.
- doprecyzowanie świadczeń – to o tyle istotne w przypadku, gdy strony zaczną wymagać, czegoś co wychodzi poza zakres umowy. Należy uszczegółowić:
- opis usługi i jej elementy,
- sposób wykonania usługi,
- datę wykonania usługi,
- ustalenie zastępstwa, gdy wykonawca nie będzie mógł wykonać usługi.
- cena – ustalenie ceny jest dość oczywiste, niemniej chodzi również o zwrócenie uwagi na dodatkowe koszty, które nie zawsze są ujęte. W ukrytych kosztach mogą znaleźć się usługi, takie jak:
- “chleb i sól” na powitanie Młodej Pary,
- korkowe na sali weselnej,
- powitalny szampan,
- wydłużony czas pracy kamerzysty,
- dekoracje,
- ponadprogramowe zdjęcia fotografa,
- dodatkowe godziny pracy zespołu muzycznego lub DJ-a,
- przeróbki sukni ślubnej względem umówionej wersji,
- krojenie tortu,
- pranie obrusów,
- zniszczone mienie,
- płatne szatnie,
- wydłużony czas trwania imprezy weselnej,
- obowiązek uiszczenia opłaty do ZAIKS,
- kary za niewywiązanie się z umowy.
Zaliczka i zadatek
Podczas sporządzania umowy między parą młodą a podwykonawcami również istotna jest kwestia zaliczki i zadatku. Tych dwóch pojęć oczywiście nie można ze sobą mylić.
Zadatek jest bezzwrotny tym sposobem, gdy para odwoła wesele podwykonawca ma prawo nie zwracać pieniędzy. W przypadku przyczyn niezależnych zadatek powinien jednak zostać zwrócony.
Zaliczka jest już formą zwrotną, która jest związana z postanowieniami umowy. Jest to pewnego rodzaju przedpłata za usługę, więc obie strony mogą od niej odstąpić.
Rezygnacja z imprezy weselnej a umowa
W życiu niestety dzieją się przeróżne sytuacja, dlatego też czasami jesteśmy zmuszeni odwołać nasze plany. Postępowanie w takiej sytuacji należy każda ze stron nie poniosła strat z tego tytułu.
Skorzystaj z pomocy profesjonalnych prawników, decydując się na poradę prawną online.