Ulga na powrót – styczeń 2022
Władze już od bardzo dawna próbują zachęcić Polaków do powrotu z zagranicy. Polski Ład to swoistego rodzaju wabik na rodaków, zasilających obce rynki pracy. Głośny program polskiego rządu przewiduje wprowadzenie ulgi na powrót, która ma wejść w życia od 1 stycznia 2022 roku. Pojawia się pytanie – kto może taką ulgę otrzymać i jaka będzie jej wysokość?
Prawo podatkowe

Zwolnienie od podatku
Ulga na powrót ma formę zwolnienia od podatku. Według ustawy wolne od opodatkowania będą:
- przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy,
- przychody z umów zlecenia zwartych z firmą,
- przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, uzyskane przez podatnika, który przeniósł miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Z tego powodu podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Kto może z niej skorzystać?
Ulga podatkowa na powrót przeznaczona jest dla osób, które przez minimum 3 lata mieszkały poza granicami Polski. Osoby, które zdecydują się na powrót do ojczyzny i zmianę rezydencji podatkowej, mogą skorzystać z nowej ulgi.
Co daje ulga?
Za sprawą ulgi na powrót Ci, którzy wrócili do kraju, będą płacić niższy podatek dochodowy przez 4 lata od powrotu. W celu skorzystania z ulgi niezbędne będzie uzyskanie dochodów z określonych źródeł – praca, działalność wykonywana osobiście, pozarolnicza działalność gospodarcza lub z praw autorskich czy praw pokrewnych. Istotne jest również posiadanie statusu polskiego rezydenta podatkowego. Wymienione warunki muszą być spełnione we wszystkich latach, w których podatnik będzie korzystać z ulgi.
Jak działa ulga?
Według projektu ustawy to od kwoty podatku należnego za rok podatkowy, w którym nastąpiła zmiana rezydencji podatkowej lub podatku należnego za następny rok podatkowy, zależna będzie wysokość odliczenia.
W pierwszym roku wysokość odliczenia wyniesie 50% podatku należnego za wybrany przez podatnika rok bazowy. W następnym roku będzie to 50% podatku należnego za pierwszy rok stosowania odliczenia, czyli 50% kwoty podatku po odliczeniu „ulgi na powrót” w pierwszym roku.
Jak to będzie wyglądać, gdy podatnik zmieni rezydencję podatkową w 2021 r.? W takim przypadku będzie on mógł stosować odliczenie, rozliczając podatek za 2022, 2023, 2024, 2025 rok.
Warto nadmienić, że z odliczenia można skorzystać niezależnie od tego, czy dochody podatnika opodatkowane są indywidualnie, czy wspólnie z małżonkiem.
Ulga na powrót a ubezpieczenie społeczne
Jeżeli podatnik przez co najmniej pół roku będzie podlegać ubezpieczeniom społecznym w Polsce i złoży odpowiedni wniosek do ZUS-u, to będzie mógł skorzystać preferencji przy opłacaniu składek ZUS.
Ponadto przez 4 lata to budżet państwa będzie opłacał pracownikom i zleceniobiorcom składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w części finansowanej przez ubezpieczonego oraz składkę na ubezpieczenie chorobowe.
Osoby, które będą mieszkać i prowadzić firmę w Polsce, mogą przez 4 lata płacić tylko połowę składek na ubezpieczenie rentowe i emerytalne. Jeśli chodzi o składkę na ubezpieczenie chorobowe, to będzie ona finansowana z budżetu państwa.
Ulga na powrót planowo ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r. Co ważne, jej forma nie wpłynie na zmniejszenie świadczeń emerytalnych w przyszłości, po prostu połowę zobowiązań pokryje państwo. Pojawia się jednak dość ważne pytanie – czy ulga na powrót faktycznie do powrotu zachęci? Tego nie wiemy. Na osąd jest jeszcze za wcześnie.