Ulga mieszkaniowa PIT – czym jest? 

Ulga mieszkaniowa w PIT daje korzystne warunki rozliczenia w momencie sprzedaży nieruchomości, gdy uzyskane pieniądze przeznaczymy na inne wydatki związane z naszym lokalem. Jednak nie każdy, kto sprzedaje mieszkanie lub dom może z tej ulgi skorzystać. 

Ulga mieszkaniowa PIT – dla kogo? 

Z ulgi mieszkaniowej PIT mogą skorzystać osoby, które w ciągu ostatnich trzech lat sprzedały nieruchomość. Należy udowodnić, że pieniądze ze sprzedaży zostały przeznaczone na tzw. własne cele mieszkaniowe. Ulga mieszkaniowa nie dotyczy natomiast tych, którzy kupili lub otrzymali lokal ponad pięć lat temu. 

W tym wypadku można odliczyć od podatku np. koszty związane z zakupem spółdzielczego prawa do własności czynabycia gruntu.

Ulga mieszkaniowa PIT – sprzęt AGD

Pieniądze ze sprzedaży można przeznaczyć na szeroko pojęte cele mieszkaniowe. Tym samym możemy z ulgą odliczyć sprzęt AGD i meble do mieszkania. W katalogu prawodawcy znajdują się następujące sprzęty i meble, które można odliczyć:

  • kuchenka gazowa, kuchenka elektryczna lub gazowo-elektryczna, płyta indukcyjna, piekarnik, okap;
  • zmywarka, pralka, lodówka;
  • szafka, która jest elementem mocowania umywalki w ramach kompletu;
  • oświetlenie sufitowe i ścienne wewnętrzne;
  • meble charakteryzujące się trwałym związkiem z lokalem mieszkalnym, wykonane na indywidualne zlecenie (np. szafy wnękowe, pawlacze);
  • meble w zabudowie kuchennej.

Ulga mieszkaniowa PIT – PIT-39

Jeśli chcesz skorzystać z ulgi mieszkaniowej PIT, to musisz ująć ją w deklaracji PIT-39

Nie wiesz, jak rozliczyć ulgę i czy w ogóle możesz z niej skorzystać? Napisz do nas, nasi eksperci pomogą ci w sprawdzeniu i rozliczeniu podatku.