Ubezpieczenie - odpowiedzialność

Pracownicy, którzy często podróżują są najbardziej narażeni na niebezpieczne sytuacje, które mogą wpłynąć na ich zdrowie i życie. Dlatego właśnie ubezpieczenie podróży służbowej jest tak istotne. Wedle prawa to właśnie pracodawca jest odpowiedzialny za pracownika w delegacji, tym samym, to pracodawca musi zadbać o ubezpieczenie. 

Co powinna obejmować polisa:

  • wydatki na hospitalizację,
  • zakup leków,
  • wydatki związane z leczeniem ambulatoryjnym,
  • zabiegi operacyjne.

Delegacja za granicę – ubezpieczenie 

Jednym z podstawowych i najważniejszych zabezpieczeń w podróży jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta jest również dowodem na to, że pracownik posiada ważne ubezpieczenie w Polsce – ma prawo do leczenia medycznego na terenie krajów członkowskich UE. Pomoc medyczna na terenie UE jest zwykle nieodpłatna w określonych okolicznościach. Choć podstawowa pomoc ratująca życie jest darmowa, to już inne usługi medyczne będą wymagać dodatkowych kosztów. Tym samym pracodawca powinien objąć swojego pracownika ubezpieczeniem, które nie narazi go na dodatkowe opłaty. 

Najlepiej, aby w takim ubezpieczeniu znalazły się:

  • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków;
  • pokrycie wszelkich niezbędnych kosztów leczenia;
  • pakiet asistance;
  • ubezpieczenie bagażu. 

Delegacja na terenie kraju 

Jeśli delegacja odbywa się na terenie kraju, to zwykła pracownicza polisa jest wystarczająca. W większości firm są powszechne ubezpieczenia grupowe, które świetne sprawdzą się właśnie jako ochrona podczas delegacji w Polsce. Polisy ubezpieczeniowe dostępne w zakładach pracy wystarczą na pokrycie kosztów związanych z leczeniem na terenie naszego kraju.

Ubezpieczenie wyjazdów służbowych powinno być jednym z priorytetów dla pracodawców. Dzięki polisie mogą oni ochronić pracownika, a przy tym nie narażać się na poważne konsekwencje w razie nieszczęśliwego wypadku.  

Skorzystaj z pomocy profesjonalnych prawników, decydując się na poradę prawną online