Walka zaczęła się już w grudniu

Pierwsze kroki w walce z inflacją podjęto w grudniu 2021 roku, kiedy to wprowadzono Tarczę Antyinflacyjną 1.0. Za jej sprawą ograniczono wzrost kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych. Oprócz tego pierwotna wersja Tarczy obejmowała:

  • dodatek osłonowy dla gospodarstw domowych nawet do 1150 zł na rok;
  • zniesienie akcyzy na energię elektryczną;
  • obniżenie stawki VAT na energię elektryczną z 23 na 5 %.;
  • obniżenie stawki VAT na gaz ziemny z 23 proc. do 8%.;
  • obniżenie ceny paliwa przez maksymalne zmniejszenie akcyzy;
  • obniżenie podatku VAT na tak zwane ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów) z 23 do 8%;
  • wprowadzenie 0% stawki podatku od sprzedaży detalicznej paliw.

Najważniejsze założenia Tarczy Antyinflacyjnej 2.0

  1. Obniżenie stawki VAT na paliwo do 8%

Według zapewnień rządu grudniowe obniżki akcyzy przyczyniły się do ograniczenia wzrostu cen paliw. Druga wersja Tarczy ma obniżyć podatek VAT z 23% do 8%. Dzięki temu mają zmniejszyć się ceny paliw – nawet o 60-70 gr za litr.

  1. Zerowa stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze

Rosnące ceny produktów żywności to dość niepokojący problem ostatnich miesięcy. Rząd obiecuje obniżyć do 0% stawki podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze. Tym sposobem przeciętna rodzina powinna zaoszczędzić ok. 45 zł miesięcznie. Czy są to trafne prognozy? Okaże się, gdy obniżka wejdzie w życie.

  1. Zerowa stawka VAT na gaz

Obniżka stawki VAT z 8% do 0% ma sprawić, że wzrost cen gazu dla gospodarstw domowych będzie jednym z najniższych w Europie.

  1. Przedłużenie obniżki 5% stawki VAT na prąd

Obecnie 60% ceny prądu stanowi opłata za emisję CO2. Wprowadzone zmiany mają faktycznie łagodzić skutki inflacji w zakresie kosztów energetycznych. Tarcza przedłuża 5% stawkę VAT na prąd do 31 lipca 2022 r.

  1. Obniżenie VAT na ciepło do 5%

Od 1 stycznia obniżono podatek VAT na ciepło z 23% do 8%, aby od lutego zmniejszyć go jeszcze do 5%. Rozwiązanie to dotyczy lokali podlegających pod spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty, jak i domów jednorodzinnych podłączonych do cieci ciepłowniczych.

  1. 0% VAT na nawozy

W produkcji rolnej ceny nawozów stanowią istotną rolę. W celu wsparcia polskich producentów żywności VAT na nawozy do produkcji rolnej zostanie zniwelowany do 0%.

Tarcza Antyinflacyjna 2.0 – od kiedy?

Rozwiązania zaproponowane w Tarczy 2.0 zostaną wdrożone od 1 lutego 2022 roku i będą obowiązywać do 31 lipca 2022 r. Wprowadzenie drugiej odsłony tarczy ma znacząco obniżyć inflację i sprawić, że Polacy wiele zaoszczędzą w tym okresie.

 

Tarcza 2.0 jest drugą odsłoną, a zarazem kontynuacją Tarczy wprowadzonej w grudniu 2021 roku. Tym sposobem władze chcą złagodzić skutki inflacji i pomóc polskim rodzinom. Rząd nie szczędzi sobie pochwał, twierdząc że to jeden z najbardziej rozbudowanych programów niwelowania skutków inflacji w Europie.