Taksówki z aplikacji – rząd przyjął nowe przepisy
Chcąc poprawić bezpieczeństwo pasażerów, rząd przyjął nowelizację ustawy o ruchu drogowym. Nowe przepisy mają dot. aplikacji do zamawiania taksówek, jak popularny Uber lub Bolt. Co zmienia ustawa? Czego mogą spodziewać się pasażerowie i kierowcy? Odpowiadamy.
Prawo umów

Taksówki z aplikacji: bezpieczeństwo pasażerów
Nowelizację przyjęła Rada Ministrów. Nowe przepisy powstały z uwagi na coraz częstsze problemy molestowania i gwałtów w taksówkach. Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa podkreślił, że nowelizacja ma na celu zapewnieni bezpieczeństwa podróżnym, szczególnie kobietom.
Taksówki z aplikacji: jakie są nowe przepisy?
Za sprawą nowelizacji każdy kierowca będzie musiał osobiście zgłosić się do firmy, jeszcze nim rozpoczęciem współpracy. Konieczne będzie złożenie zdjęcia oraz przedstawienie prawa jazdy wraz z oświadczeniem o niekaralności. Firma przewozowa będzie musiała sprawdzić autentyczność prawa jazdy w rządowym systemie Centralnej Ewidencji Kierowców.
Na firmach będzie spoczywał obowiązek przechowywania wizerunku kierowcy przez 5 lat. Konieczne będzie też weryfikowanie tego, czy kurs przejazdu jest rzeczywiście realizowany przez kierowcę. Rząd zaznaczył, że ta weryfikacja będzie losowa, ale obligatoryjna. Nie może być wykonywana rzadziej niż raz na sto przewozów.
Taksówki z aplikacji: po co firmy mają gromadzić informacje?
Rząd chce, żeby firmy gromadziły informacje o kierowcach otrzymane przed rozpoczęciem współpracy, ale i te powstałe w trakcie. Tym sposobem firmy przewozowe będą mogły wymieniać się informacjami na temat kierowców.
W sytuacji, gdy kierowca został zwolniony z jakiegoś nieprzychylnego powodu, to ta informacja może trafić do innych pracodawców. Rzecznik rządu zaznaczył, że dopuszcza się takie rozwiązanie w celach prewencyjnych.
Nowelizacja przewiduje również kary nawet w wysokości 1 mnl zł dla przedsiębiorców, którzy nie przestrzegają przepisów.
*Skorzystaj z pomocy profesjonalnych prawników, decydując się na poradę prawną online.