Ślub cywilny – zmiana terminu a koszty
W naszym życiu często pojawiają się sytuacje, które zmuszają nas do zmiany naszych planów. Co, jeśli jesteśmy zmuszeni do zmiany daty ślubu cywilnego? Jakie formalności należy dopełnić. A przede wszystkim, z jakimi kosztami się to wiąże?
Prawo cywilne

Co z dokumentami?
W przypadku ślubu cywilnego konieczne jest złożenie kilku niezbędnych dokumentów. W tym pisemne zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Zainteresowani muszą również wnieść opłatę skarbową w wysokości 84 zł za sporządzenie aktu małżeństwa.
Termin tego zapewnienia wynosi 6 miesięcy od daty podpisania i przekazania do Urzędu Stanu Cywilnego.
Większość par zastanawia się, czy zmiana daty ślubu cywilnego będzie wiązać się również z ponownym złożeniem dokumentacji.
Ustalenie daty ślubu
Termin ślubu ustala się, gdy zostanie złożone wspomniane wcześniej zapewnienie. Musi jednak upłynąć miesiącod momentu złożenia zapewnienia do dnia zawarcia małżeństwa.
W sytuacji zmiany terminu i nieudzielenia ślubu w pierwszym terminie, można wnioskować o zwrot opłat skarbowych za sporządzenie aktu małżeństwa.
Zmiana terminu a dodatkowe koszty
Jeśli zmieniamy datę ślubu cywilnego, to nie ma obowiązku regulowania nowych opłat. Musimy jednak pamiętać, że zapewnienie jest ważne przez 6 miesięcy, więc musimy mieć na uwadze ten czas. W przypadku, gdy nowa data wykracza poza termin dokumentu, wtedy trzeba ponownie złożyć zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa i wnieść kolejną opłatę skarbową.
W tym ważnym dla Ciebie dniu nie wszystko poszło zgodnie z planem? A może jesteś fotografem, któremu odwołano zlecenie niegodnie z umową? Rozwiąż swój problem prawny, decydując się na poradę prawną online.