Zmiany na lepsze

Ministerstwo Infrastruktury wprowadziło szereg zmian w Prawie o ruchu drogowym. Tym razem na warsztat wzięto rejestracje nowego samochodu, motoroweru i przyczepy. Od 4 czerwca procedurą rejestracji online zajmie się diler samochodowy, tym samym odciążając kierowców.

Obecnie można dokonać rejestracji samochodu online. Niemniej jednak kierowca zobowiązany jest do wystawienia pełnomocnictwa pracownikowi salonu samochodowego i udania się do wydziału komunikacji, w celu odebrania dokumentów. Najnowsze przepisy pozwalają na przesłanie niezbędnej dokumentacji i tablic rejestracyjnych pocztą do dilera czy kierowcy.

Jednakże nowe zmiany dotyczą wyłącznie salonów sprzedaży i nowych pojazdów. W przypadku samochodów w leasingu i używanych, w dalszym ciągu trzeba udać się do wydziału komunikacji.

Złożenie wniosku

Do złożenia wniosku o rejestrację samochodu wystarczy upoważnienie, na którym znajduje się podpis kupującego. Brany pod uwagę jest zarówno podpis własnoręczny, jak i kwalifikowany podpis elektroniczny i podpis zaufany.

Wniosek zostaje złożony przez salon samochodowy za pośrednictwem elektronicznego formularza. Do wniosku niezbędne są podstawowe dane, takie jak: imię, nazwisko i adres zamieszkania czy numer PESEL kierowcy. Ponadto diler zobowiązany jest do określenia typu pojazdu, modelu, roku produkcji i numeru VIN bądź numeru nadwozia, podwozia lub ramy samochodu. We wniosku należy uwzględnić również sposób odbioru decyzji o rejestracji pojazdu i dowodu rejestracyjnego. Właściciel samochodu może odebrać dokumenty w odpowiednim wydziale komunikacji lub mogą one zostać dostarczone za pośrednictwem poczty (oczywiście na koszt kierowcy).

Niezbędne dokumenty do wniosku

Całą procedurą rejestracji samochodu online zajmuję się przedstawiciel salonu samochodowego. Poza wspomnianym upoważnieniem do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:

  • kopię karty pojazdu,
  • dowód opłaty kosztów ewidencyjnych oraz wydania pozwolenia czasowego,
  • dokumenty potwierdzające nabycie pojazdu.

Nowe przepisy sprawią, że procedura rejestracji samochodu stanie się o wiele szybsza. Salon będzie mógł wyręczyć właściciela pojazdu i za niego złożyć wniosek do urzędu. Ponadto wprowadzone zmiany sprawiają, że dokumentacja zostanie dostarczona drogą pocztową, co zaoszczędzi czas kierowców i zredukuje ilość gromadzących się osób w urzędach. Co ciekawe, Ministerstwo Infrastruktury zapowiada, że trwają pracę nad wprowadzeniem takich przepisów również wobec używanych aut.