Zmiany wjazdu do Polski od 10 lipca

Od 10 lipca 2021 r. weszły w życie modyfikacje regulujące wjazd do Polski z wakacyjnych podróży. Dotychczas zwolnienie z obowiązku odbywania kwarantanny dotyczyło osób powracających do Polski z strefy Schengen bądź Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Wprowadzone zmiany poszerzyły zakres możliwości zwolnienia z kwarantanny. Od 10 lipca można uniknąć izolacji po powrocie z krajów nienależących do Unii Europejskiej. Muszą to być jednak państwa, które uzgodniły z Polską warunki przepływu osób podczas pandemii koronawirusa. Pełna lista państw jest aktualizowana na bieżąco i znajduje się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Powrót z Turcji bez kwarantanny

Wiceminister zdrowia – Maciej Miłkowski, ogłosił w ostatnim czasie, że Turcja jest państwem, które doszło do porozumienia z Polską w sprawie przepływu osób. Nowe zasady z pewnością ułatwią podróżowanie Polakom, jako że Turcja to bardzo popularna wakacyjna destynacja. Według zapowiedzi Wiceministra Miłkowskiego osoby wylatujące z Turcji do Polski, będą testowane na tureckiej granicy, a po przylocie do rodzimego kraju unikną 10 dniowej kwarantanny. To rozwiązanie sprawdzi się tylko w sytuacji, gdy test zrobiony w Turcji da negatywny wynik – w innym przypadku konieczne jest odbycie kwarantanny na terenie Turcji.

Zaszczepieni a kwarantanna

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśla, że osoby zaszczepione przeciw Covid-19 są zwolnione z obowiązku kwarantanny. Dotyczy to oczywiście szczepień zaakceptowanych przez europejską agencję ds. medycznych. Zatem jeżeli chcemy wybrać się na zagraniczne wakacje i po powrocie do Polski uniknąć kwarantanny, to bycie zaszczepionym wiele ułatwia. Bardzo często też osoby zaszczepione mają inne (dodatkowe) przywileje w zagranicznych kurortach. Toteż bycie zaszczepionym niezwykle opłaca się podczas podróżowania.

Karta lokalizacji podróżnego

Zmiany wprowadzone 10 lipca regulują jeszcze jedną kwestie podróży, mianowicie – wypełnienie karty lokalizacji podróżnego. Za sprawą nowych modyfikacji każdy podróżny ma obowiązek wypełnić wspomnianą kartę w formie elektronicznej. Jeżeli osoba podróżująca nie ma możliwości wypełnienia dokumentów za pośrednictwem Internetu, to personel pokładowy zobowiązany jest do dostarczenia karty lokalizacji w formie papierowej.

Dzieci a kwarantanna w Polsce

Dzięki nowym zasadom z kwarantanny zwolnione są dzieci poniżej 12 roku życia. Pod warunkiem, że podróżują one z opiekunem, który jest zaszczepiony przeciw Covid-19 bądź z przedstawicielem linii lotniczych – musi on posiadać cyfrowe unijne zaświadczenie Covid.

Wakacje to idealny czas, kiedy możemy pozwolić sobie na odpoczynek poza granicami Polski. Niestety pandemia koronawirusa nie daje za wygarną i wciąż stanowi zagrożenie. Wyjeżdżając za granicę, musimy mieć świadomość tego, że po powrocie może czekać nas kwarantanna bądź konieczność wykonania testu na lotnisku. Dlatego też warto na bieżąco śledzić informacje dotyczące podróżowania w dobie koronawirusa i dbać o swoje bezpieczeństwo.