Gwarantowane kredyty mieszkaniowe

Idea gwarantowanych kredytów mieszkaniowych przekuta w ustawę urzeczywistni się pod koniec maja.  Kto skorzysta z wprowadzony zmian? Każdy, kto nie ma własnego mieszkania, a także rodziny, które mieszkają w za małych lokalach. Jeśli dana osoba posiada zdolność i wiarygodność kredytową oraz pieniądze niezbędne do przeprowadzenia transakcji, będzie ona mogła zaciągnąć kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego lub z niewielką częścią wkładu.

Kwota gwarancji, o którą będzie można się ubiegać, to 100 000 zł. Te pieniądze mogą zastąpić albo uzupełnić wkład własny do kredytu, który dzięki gwarancji będzie mógł sfinansować cały koszt mieszkania lub domu. Nie zapominajmy jednak o prowizji – 1% kwoty gwarancji. Według wielu spekulacji uczestnicy programu mogą zaciągnąć kredyty z wyższą marżą w porównaniu do standardowych kredytów hipotecznych. Co ciekawe, korzystając z tego programu, musimy mieć na uwadze to, że mieszkanie, które chcemy kupić, nie może być zbyt drogie.

Korzyści dla kredytobiorców z dziećmi

Osoby, korzystające z nowego programu, przy tym posiadające dzieci, mogą wnioskować o dofinansowanie z budżetu w  formie nadpłaty kredytu20 000 zł przy drugim dziecku i 60 000 zł za każde kolejne. Atutem programu są nie tylko dodatkowe pieniądze dla tych, którzy mają dzieci, ale i realnie skrócony czas oczekiwania na własne mieszkanie.

Podczas prezentacji Polskiego Ładu rząd wspominał również o bonie mieszkaniowym, który miał być wsparciem w ubieganiu się o najem mieszkania z czynszem niższym niż rynkowy. W ramach bonu rodziny mogłyby również liczyć na dopłatę do zakupu nieruchomości lub budowy domu.  Pod koniec 2021 roku potwierdzono, że prace nad wspomnianym programem nadal trwają. Spekuluje się, że program wejdzie w życie w 2023 roku.

Podatki uderzą w najemców

Zmiany podatkowe nie ominą najemców – a przynajmniej części z nich. Konieczność płacenia przez właścicieli mieszkań ryczałtu od przychodów z wynajmu zamiast podatku od dochodu, to spora zmiana. Wielu wynajmujących przez lata nie płaciło podatku od dochodu, korzystając z amortyzacji. Dzięki czemu ich dochody z wynajmu były obniżone jak i płacony podatek. Przepisy przejściowe pozwalają jedynie utrzymać dotychczasową formę rozliczenia w 2022 roku tylko tym, którzy rozliczali się tak dotychczas. Wynajmujący, zmuszeni do większych opłat, obciążą dodatkowymi kosztami najemców, np. poprzez większe kwoty najmu.

Budowa nieruchomości bez pozwolenia

Nie sposób nie wspomnieć o możliwości budowy domu do 70 m2 bez pozwolenia. Polski Ład wprowadzając taką możliwość, wywołał początkową euforię – emocje jednak szybko zostały ostudzone. Co prawda, procedura pozwala skrócić czas i obniżyć koszty związane z budową domu. Nie ma jednak pewności, czy to rozwiązanie zdobędzie pożądaną popularność. Budując dom w ramach uproszczonej procedury, i tak konieczne jest posiadanie projektu, korzystanie z usług geodety czy projektanta. Ponadto nowa ścieżka budowy wymusza na nas budowę domu dokładnie tak jak w projekcie.

Warto wiedzieć, że osoba, która chce zbudować dom do 70 m2musi oświadczyć, że odpowiedzialność za ewentualne błędy konstrukcyjne bierze na siebie. Ponadto należy oświadczyć, że budowany dom jest zaspokojeniem własnych potrzeb mieszkaniowych.

Polski Ład ma wpływ niemalże na każdy aspekt życia Polaków. Nowy program podatkowy nie ominął również mieszkaniówki. Czeka nas kredyt bez wkładu własnego, dopłaty dla tych, którzy mają dzieci oraz wzrost cen wynajmu za sprawą odejścia od amortyzacji. Co przyniosą wspomniane zmiany? Tego nie możemy być pewni, pozostaje nam tylko czekać, aż wejdą one w życie. Jeśli jednak Polski Ład już teraz nastręcza Ci problemów, to skorzystaj z pomocy prawnej online, aby uniknąć większych kłopotów.