Składka zdrowotna

Nowy Polski Ład wpłynie chociażby na składkę zdrowotną. Obecnie składka zdrowotna wynosi 9 proc., jednak z zapowiedzi władz wynika, że ulegnie ona zmianie. Nie będzie miała już charakteru ryczałtowego i nie będzie można odliczać jej od dochodu, gdyż zostanie od niego uzależniona.

Kwota wolna od podatku

Za sprawą Polskiego Ładu zostanie podniesiona kwota wolna od podatku do 30 tys. zł. Dzięki temu osoby zarabiające do 2,5 tys. zł brutto są zwolnione z płacenia podatku dochodowego. Ponadto I próg podatkowy zostanie podniesiony do 120 tys. zł, a wyższa stawka pobierana będzie dopiero od pierwszej złotówki zarobionej powyżej 10 tys. zł miesięcznie. Zostanie również wprowadzona „ulga dla klasy średniej”, dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, którzy osiągają roczny dochód w przedziale 70-130 tys. zł. Zatem wyższe podatki będą dotyczyć tych osób, które zarabiają powyżej 11 tys. zł miesięcznie.

Ulga ip box

Nowy program przyczyni się do tego, że ulga IP Box i ulga badawczo-rozwojowa będą działały razem. Pozwoli to firmom rozwinąć produkcję i pozyskać specjalistycznych pracowników. Ponadto ma się to przyczynić do tego, że specjaliście pozostaną w kraju i nie będą zmuszenia do pozyskiwania pracy za granicą.

Polski Ład zapowiada również powstanie „ulgi na powrót” – będzie to swoistego rodzaju ulga podatkowa, która zachęci pracowników i pracodawców (którzy prowadzą działalność gospodarczą za granicą) do powrotu do kraju. Jan Sarnowski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów – zapewnił, że osoby powracające do Polski zapłacą o połowę niższy PIT w ciągu dwóch lat od powrotu.

Reforma podatkowa ma być szansą dla odrodzenia się gospodarki, zwiększenia i uatrakcyjnienia zatrudnienia oraz polepszenia sytuacji polskich firm. Ministerstwo Finansów obliczyło, że na nowych reformach ma skorzystać 68 proc. zatrudnionych na umowę o pracę i 40 proc. przedsiębiorców. Rządowi zależy, aby nowe przepisy weszły w życie jak najszybciej, a rok 2022 był pierwszym rokiem rozliczeniowym, funkcjonującym na nowych zasadach.