Kto może skorzystać z Profilaktyki 40+?

Nie tak dawno pisaliśmy o Polskim Ładzie, który ma przynieść wiele zmian. Przyszła pora na spełnienie pierwszych obietnic. Od 1 lipca ruszył program Profilaktyka 40+, który ma odmienić oblicze polskiej ochrony zdrowia, w ramach Polskiego Ładu.

Z Profilaktyki 40+ mogą skorzystać osoby, które w roku przeprowadzanego badania ukończyły lub dopiero ukończą 40 rok życia. Warunkiem jest również wcześniejsze niekorzystanie z programu, a także poprawnie wypełniona ankieta.

Jak wypełnić ankietę Profilaktyka 40+?

W celu wypełnienia ankiety należy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta, następnie wejść w zakładkę „Profilaktyka” i wybrać „Ankiety”. Dzięki wypełnieniu ankiety system dobiera odpowiednią listę badań, które są przeznaczone dla danego pacjenta.

Ankieta zawiera podstawowe pytania odnoszące się do stanu zdrowia pacjenta. Możemy spodziewać się pytań dotyczących masy ciała, wzrostu, sposobu odżywania czy przebytych chorób. Zatem podczas wypełniania ankiety, warto mieć przy sobie niezbędną dokumentację medyczną i odpowiadać na pytania zgodnie z prawdą.

Osoby, które nie mogą wypełnić ankiety za pomocą Internetu, mogą zrobić to za pośrednictwem infolinii pod numerem 22 735 39 53.

Jakie badania można wykonać?

Badania, które można wykonać za sprawą Profilaktyki 40+ dzielą się na trzy grupy – to jaki zakres badań otrzyma pacjent, zależy od odpowiedzi udzielonych w ankiecie.

Grupa 1 – Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet:

  • morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
  • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
  • stężenie glukozy we krwi,
  • próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP,
  • poziom kreatyniny we krwi,
  • badanie ogólne moczu,
  • poziom kwasu moczowego we krwi,
  • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).

Grupa 2 – Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn. Zakres badań w tym pakiecie jest taki sam, jak w wyżej wymienionym. Wzbogacono go tylko o badanie PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.

Grupa 3 – Pakiet badań diagnostycznych wspólny:

  • pomiar ciśnienia tętniczego,
  • pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie,
  • obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI),
  • ocena miarowości rytmu serca.

Jak skorzystać z pakietu badań?

Po wypełnieniu ankiety pacjent otrzymuje e-skierowanie – trwa to zwykle około 2 dni roboczych. Następnie należy wybrać placówkę medyczną, która uczestniczy w programie Profilaktyka 40+ i umówić się na badanie. Należy pamiętać o tym, żeby na badanie zabrać ze sobą dowód tożsamości. Potem pozostaje już tylko oczekiwanie na wyniki, które można odebrać w miejscu, gdzie wykonywano badanie lub sprawdzić je w Internetowym Koncie Pacjenta.

Polski Ład wprowadza udogodnienia dla osób w wieku 40-65 lat. Profilaktyka 40+ pozwala na skorzystanie z pakietu bezpłatnych badań laboratoryjnych. Wystarczy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, wypełnić rzetelnie ankietę (można to również zrobić na pomocą infolinii), odebrać e-skierowanie i zgłosić się na badanie. Procedura nie jest skomplikowana, a zapewnia pacjentowi kompleksowe badania, które są niezwykle potrzebne w dobie pandemii.